Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

27.02.2017

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte…” zapraszamy 9 kwietnia 2017 r., o godzinie 18:00. Projekcja filmu „Baby Bump” (2015) w reżyserii Kuby Czekaja będzie okazją do dyskusji na intrygujący temat dojrzewania.

Czy jedenastolatek ma szansę rozeznać się w tym, co się dzieje w jego dojrzewającym ciele i targanym sprzecznościami umyśle? Jak traktować w młodym wieku te dynamiczne zmiany związane ze zmieniającą się fizjologią i budowaniem elementów tożsamości? Czy da się pogodzić potrzebę dystansu i uczucia niechęci wobec najważniejszych do niedawna osób, jakimi są rodzice, z pragnieniami seksualnymi żywionymi bardzo często w tym okresie życia do naszych dorosłych opiekunów? Co jest w nas kobiece a co męskie?

Kuba Czekaj użył różnych form filmowych, żeby dać widzowi odczuć jak to jest być chłopcem przeżywającym perypetie dojrzewania. Bez pruderii, z poczuciem humoru i zarazem prawdziwie, czy wręcz naturalistycznie, oddał sposób percepcji młodego bohatera, który będąc dzieckiem,  zarazem już nim nie jest. Świat odczuć, relacji, wyobrażeń i fantazji przeżywanych pomiędzy dzieciństwem a dorosłością jest tak specyficzny, że trudno w nim czasem się odnaleźć – również nam, widzom, towarzyszącym bohaterowi. Rekompensatą jest możliwość powrotu do przeżyć z dawno zapomnianego i wypartego okresu dorastania.

 

Dyskusję po filmie poprowadzi krytyczka filmowa i dziennikarka Ola Salwa, a gościem specjalnym będzie psychoanalityk Marcin Wiśniewski

 

Cykl „Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe” jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i stołeczne kino Iluzjon. 
 

Program

  • 9 kwietnia | Baby Bump (2015), reż. Kuba Czekaj
     
  • 14 maja | Lobster (2015), reż. Yorgos Lanthimos
     
  • 11 czerwca | Trzy kobiety (1977), reż. Robert Altman

 

Bilety

Ceny biletów na seanse: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)
Kup bilet online
 

Rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria