Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

06.04.2017

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte…” zapraszamy 14 maja 2017 r., o godzinie 18:00. Projekcja filmu „Lobster” (2015), reż. Yorgos Lanthimos będzie okazją do zastanowienia się, co by się stało, gdyby fantazje odrzeć z magii i zmienić w rzeczywistość?

 

 

O filmie

Grecki reżyser Yorgos Lanthimos w swoim pierwszym anglojęzycznym filmie, który jest satyrą na temat obsesji bycia w związkach, dał obraz tyleż absurdalnego, co przerażającego społeczeństwa. Poddał pod dyskusję powszechne przekonanie, że bycie parą jest najwyższą formą szczęścia i tym, co odróżnia ludzi od zwierząt.

Dawida poznajemy, gdy przyjeżdża do pewnego hotelu, gdzie ma spędzić 45 dni i w tym czasie musi znaleźć swoją drugą połówkę. W przeciwnym razie spotka go kara – zostanie zamieniony w wybrane przez siebie zwierzę, tytułowego homara. Tak rozpoczyna się ta nie tyle bajka, ile dystopijna opowieść, która równocześnie przeraża i śmieszy. Lanthimos wprowadza nas w świat, który wydaje się nam bliski, bo możemy go łatwo odszyfrować, i jednocześnie bardzo odległy, bo odarty jest z wszelkiej wieloznaczności, brutalny i agresywny.

David szuka kogoś, kto podobnie jak on sam byłby krótkowidzem, a poznany przez niego John chciałby poznać osobę, która jak on sepleni. Ta sama cecha, choćby wspólny defekt, ma zapewnić dopasowanie. Ta pozorna harmonia ma stanowić warunek szczęścia.

Naturalistycznie nakręcony „The Lobster” pozostawia widza z różnymi pytaniami, a przede wszystkim z tym wypisanym na niepewnym obliczu bohatera w ostatniej scenie filmu: czy miłość jest ślepa?

Spotkanie

Dyskusję po filmie poprowadzi krytyczka filmowa i dziennikarka Ola Salwa, a gościem specjalnym będzie psychoterapeutka psychoanalityczna Katarzyna Skrzypek

Program cyklu

  • 14 maja | Lobster (2015), reż. Yorgos Lanthimos
     
  • 11 czerwca | Trzy kobiety (1977), reż. Robert Altman

Bilety

Ceny biletów na seanse: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)
Kup bilet online
 

Rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Cykl „Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe” jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i stołeczne kino Iluzjon. 

Galeria