Grudzień w Iluzjonie

01.12.2016

Nowości w Iluzjonie

W grudniu, jak w każdym miesiącu, zobaczymy w Iluzjonie wiele nowości. Zaprezentujemy najświeższe produkcje kinowe, w tym przede wszystkim filmy europejskie i polskie. Zobaczymy między innymi najnowszy film braci Dardenne „Nieznajoma dziewczyna”, nowy obraz Jima Jarmusha „Gimme Danger” opowiadający historię grupy rockowej The Stooges i jej wokalisty Iggy'ego Popa, czy też „Kolekcję sukienek” Marzeny Więcek – historię ośmiu kobiet w różnym wieku, które zostają poddane pewnemu eksperymentowi.

 

 „Gimme Danger” (2016), reż. Jim Jarmusch


Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie

Dziesięć milionów klatek filmowych na dwustu kilometrach odrestaurowanych taśm – to bilans prawie siedmioletniej pracy Filmoteki Narodowej nad najstarszymi polskimi filmami fabularnymi. Przeszły one gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja tych bezcennych zabytków. 14 wybranych tytułów będzie można zobaczyć w zupełnie nowej odsłonie. W każdą niedzielę o 16:00 pokażemy jeden z 14 przedwojennych filmów zaplanowanych w przeglądzie, a każdy z nich w nowej jakości obrazu i dźwięku. W grudniu będzie to „ABC miłości” (1935) Michała Waszyńskiego. Przed każdym seansem wyświetlimy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina” poświęcony konkretnemu tytułowi i zdradzimy w nim tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

„ABC miłości” (1935), reż. Michał Waszyński

Mały Iluzjon, czyli kino dla najmłodszych

„Mały Iluzjon” to cykl rodzinnych warsztatów dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, a każde z nich to nowy temat i wiele niespodzianek. Za każdym razem rozpoczynamy seansem znanych polskich bajek. Podczas zabaw zapraszamy do wspólnych występów na scenie, śpiewania piosenek i warsztatów plastycznych. W każdą kolejną sobotę w Iluzjonie czekać będzie na dzieci ogromny pluszowy Miś i animatorzy Misiowych Przyjaciół. Różnorodne zajęcia i dodatkowe atrakcje pozwolą spędzić sobotnie przedpołudnia w miłej i rodzinnej atmosferze. Wszystkie dzieci otrzymają Misiowy Paszport, w którym będą zbierać pieczątki za udział w zajęciach, a po zdobyciu sześciu stempelków będą mogły odebrać nagrodę od naszych partnerów z firmy Granna, wydawnictwa Nasza Księgarnia i innych przyjaciół Misia.

3 grudnia odwiedzi nas Koziołek Matołek, 10 grudnia specjalny i długo wyczekiwany gość – św. Mikołaj, a 17 grudnia wspólnie wykonamy ozdoby choinkowe.

Misiowe Poranki


Cykl Oki Doki – filmy dokumentalne dla dzieci i rodziców

Filmy dokumentalne, w których głównymi bohaterami są dzieci, a wydarzenia ukazywane są z ich punktu widzenia, to wciąż rzadkość w polskich kinach. „Oki Doki” to cykl 8 spotkań z filmami dokumentalnymi dla dzieci, na które zapraszamy również rodziców i dziadków. Chcemy, aby film stał się punktem wyjścia do wspólnych dyskusji, podczas których dzieci i dorośli będą mogli skonfrontować swoje spojrzenia na świat. Będziemy rozmawiać o sile pasji, pokonywaniu słabości i o tym, czego możemy uczyć się od siebie nawzajem. Na projekcje filmów zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z ich rodzicami. Młodsze dzieci, w wieku od 2 lat, będą mogły bawić się pod opieką doświadczonych animatorek we foyer kina.

Blok: Wszystko się zmienia – 4 grudnia, godz. 11.00

Dom (Home Sweet Home) reż. Katrine Philp, Dania 2015
Rozdział 11 (Chapter 11) reż. Ania Winiarska, RPA/Szwecja/Dania 2015
Ninnoc (Ninnoc) reż. Niki Padidar, Holandia 2015

„Ninnoc” (2015), Niki Padidar


Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Najmłodszych „W chmurach”

Program festiwalu prezentuje filmy podzielone na cykle tematyczne: Konkurs, Wolny duch, Historie rodzinne, Mikołajki i Bajkowa kraina. Uzupełnieniem pokazów filmowych będzie szereg imprez towarzyszących, m.in. warsztaty plastyczne, warsztaty analizy filmu i warsztaty dziennikarskie. 

Misją festiwalu jest uwrażliwienie młodych widzów na ambitny repertuar filmowy posiadający walory edukacyjne i artystyczne. Festiwal odbędzie się w dniach 1-6 grudnia 2016. Wydarzenie zakłada połączenie działań edukacyjnych z kulturalnymi (projekcja około 100 filmów) i animacyjnymi (warsztaty). Znaczna część pokazów filmowych w ramach przedsięwzięcia będzie miała charakter przedpremierowy.

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Najmłodszych „W chmurach” to pierwsza edycja imprezy filmowej, która odbędzie się w Lublinie. W Iluzjonie od 1 do 6 grudnia będzie można zobaczyć filmy wybrane z całego programu tej imprezy. Pokażemy m.in.: „Alpejską przygodę” (reż. Xavier Koller, 2015), „Kod M” (reż. Dennis Bots, 2015), „Boy 7” (reż. Lourens Blok, 2015), „Stado” (reż. Beata Gårdeler, 2015), „Szczęście sprzyja odważnym” (reż. Norbert Lechner, 2016), „Łapę” (reż. Robert Adrian Pejo, 2015).

„Szczęście sprzyja odważnym” (2016), reż. Norbert Lechner


Kultura Dostępna

10 złotych – tyle wystarczy, żeby raz w tygodniu zobaczyć w kinie Iluzjon najciekawsze polskie filmy ostatnich lat. W ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu w każdy czwartek można obejrzeć cenione przez krytyków i nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmy polskiej produkcji. W grudniu będzie można zobaczyć następujące filmy:

Na granicy, reż. Wojciech Kasperski, Polska 2016
Listy do M. 2, reż. Maciej Dejczer, Polska 2015
Kamper, reż. Łukasz Grzegorzek, Polska 2016
Hel, reż. Paweł Tarasiewicz, Katarzyna Priwieziencew, Polska 2016
Planeta singli, reż. Mitja Okorn, Polska 2016

„Listy do M. 2” (2015), reż. Maciej Dejczer


Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

11 grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte…”. Przy okazji projekcji filmu „Uczta Babette” (1987, reż. Gabriel Axel) postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytania: jaka jest relacja między świętością a rozkoszą? Gdzie szukać boskiej obecności? Jak rozumieć grzech?
„Uczta Babette” to film, który gra skrajnościami. Jego akcja toczy się na północy Danii w skromnej protestanckiej wiosce, do której przybywa francuska kuchmistrzyni. Przez pierwszą część filmu obserwujemy ascetyczne życie wiejskiej społeczności, po czym w jego drugiej części za sprawą głównej bohaterki stajemy się świadkami zmysłowego kulinarnego popisu. Łatwo wpaść w koleiny nieco banalnych rozważań w duchu pytania, po której stronie łatwiej jest odnaleźć Boga: czy wśród religijnych i surowych Duńczyków, czy też w oddającej się z pasją swoim kulinarnym dziełom Francuzce, dzięki której członkowie tej purytańskiej społeczności wydają się po raz pierwszy doświadczać boskich dobrodziejstw? Jednak okazuje się, że nie tędy droga, odkrywamy, że taki podział nie istnieje, bo sfery duchowa i cielesna nie wykluczają się wzajemnie.

Dyskusję po filmie poprowadzi krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski, a gościem specjalnym będzie psychoanalityczka Beata Maciejewska-Sobczak.

Cykl jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej.

„Uczta Babette” (1987), reż. Gabriel Axel

Klub Seniora

Vive la France! to hasło przewodnie drugiego sezonu „Klubu Seniora” w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej, organizowanego pod patronatem Ambasady Francji. Cykl ten jest nam szczególnie bliski, dlatego w nowym sezonie pragniemy uczynić go bardziej dostępnym dla większego grona widzów. Bilety na wszystkie seanse będzie można kupić za jedyne 5 zł!
Do maja 2017 w ramach cyklu zaprezentujemy osiem znakomitych filmów wybitnych francuskich twórców, takich jak: François Truffaut, Jacques Tati, Henri-Georges Clouzot, Alain Resnais, René Clément oraz Jean-Luc Godard. Każde z comiesięcznych spotkań rozpocznie się miniwykładem, podczas którego nasi widzowie dowiedzą się więcej o tym, jak powstawało prezentowane dzieło, a także co sprawiło, że jego twórcy na zawsze zapisali się na kartach historii kinematografii.
22 grudnia o godz. 11:00 zapraszamy na projekcję filmu „Jules i Jim” (1962) w reżyserii François Truffauta.

 

„Jules i Jim” (1962), reż. François Truffaut


Roberto Rossellini

Roberto Rossellini urodził się w 1906 r. w Rzymie. Interesował się kinem od wczesnej młodości. Swój pierwszy film zrealizował jednak dopiero w wieku 30 lat. W styczniu 1944 r. zaczął kręcić film dokumentalny o księdzu rozstrzelanym przez Niemców. Jednak w trakcie zdjęć twórcy zmienili koncepcję i w efekcie powstał film fabularny „Rzym, miasto otwarte”, który wszedł do historii kina jako jedno z pierwszych dzieł rodzącego się włoskiego neorealizmu. Kolejnym filmem reżysera, również ściśle związanym z nowym nurtem, była „Paisa”. Obydwa obrazy zdobyły niesłychany rozgłos międzynarodowy i do dziś należą do klasyki światowego kina. Lata 50., choć płodne dla reżysera, nie przyniosły już tak wybitnych dzieł. W 1969 r. Rossellini został kierownikiem słynnej rzymskiej szkoły filmowej Centro Sperimentale di Cinematografia. Zmarł w 1977 r.

W programie:
Paisa (Paisà) Włochy 1946
Franciszek, kuglarz boży (Francesco giullare di Dio) Włochy 1950
Siedem grzechów głównych (Les sept peches capitaux) Francja/Włochy 1952
Strach (La Paura) Włochy/RFN 1954
Gdzie jest wolność? (Dov'è la libertà...?) Włochy 1954
Podróż do Włoch (Viaggio in Italia) Francja/Włochy 1954
Generał Della Rovere (Il Generale Della Rovere) Francja/Włochy 1959
Noc nad Rzymem (Era notte a Roma)Francja/Włochy 1960

 

„Strach” (1954), reż. Roberto Rossellini

Carlo Rim

Carlo Rim urodził się w 1905 r. w Nîmes jako Jean-Marius Richard. Był dziennikarzem, scenarzystą i reżyserem, a także dwukrotnie członkiem jury na festiwalu w Cannes. Uznanie zdobył już w 1936 r. za film „27 rue de la Paix”. Największą sławę przyniosły mu filmy „Simplet” z 1942 r. oraz nakręcony rok później „Le val d'enfer”. Zmarł w 1989 r. w Peypin we Francji.

W programie:
Kochanek o północy (La maison Bonnadieu) Francja 1951
Kuchenne schody (Escalier de service) Francja 1954
Profesorek (Le petit prof) Francja 1959

„Kuchenne schody” (1954), reż. Carlo Rim

Luis Alcoriza

Luis Alcoriza (właśc. Luis Alcoriza de la Vega) urodził się w 1918 r. w Badajoz w Hiszpanii. Był reżyserem, scenarzystą i aktorem filmowym, w kinie meksykańskim reprezentował tak zwaną nową falę. Tworzył głównie filmy o tematyce społecznej. Jako scenarzysta współpracował często z Luisem Buñuelem, z którym zrealizował m.in. „Zapomnianych”, „Gorączkę w El Pao” i „Anioła zagłady”. Wywarł znaczący wpływ na odrodzenie i rozwój meksykańskiej kinematografii. Zmarł w 1992 r. w Cuernavaca w Meksyku.

W programie:
Perły św. Łucji (Tlayucan) Meksyk 1962
Tarahumara (Cada vez más lejos) Meksyk 1965
Mecánica nacional (Mecánica nacional) Meksyk 1972
Przepowiednia (Presagio) Meksyk 1974

 

Bilety

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)
Nowości: 15zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)
Kultura Dostępna: 10 zł
Misowe Poranki: 15 zł (spotkanie 10 grudnia – 20 zł, wizyta Mikołaja)

Kup bilet online

Rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar (pdf) (4.56 MB)