Młodzieżowy Klub Filmowy „Młodzi gniewni”

27.03.2017

Uwielbiasz oglądać filmy i o nich dyskutować? Chcesz pisać o kinie, ale nie wiesz, czy robisz to dobrze? Zostań członkiem Młodzieżowego Klubu Filmowego Filmoteki Narodowej i kina Iluzjon „Młodzi gniewni”!

Zapraszamy do kina Iluzjon Filmoteki Narodowej na kontynuację cyklu „Młodzi gniewni”. Pokażemy filmy z nastoletnimi bohaterami w roli głównej, a dyskusje po każdym seansie poprowadzi publicystka popkulturowa, autorka vloga „Hashtag Warsztat” – Kaja Klimek. Zaczniemy od nominowanego do Oscara i Złotych Globów filmu „Mustang”, spotkamy się także z Kubą Czekajem – reżyserem „Baby Bump” – rewelacji festiwalu w Wenecji, filmu w intrygującej formie ukazującego bolączki okresu dojrzewania. 

„Zobaczyć” niekoniecznie oznacza „zrozumieć”. Dlatego dotychczasową formułę „Młodych gniewnych” rozszerzamy o warsztaty, podczas których Klubowicze będą bawić się kinem na różne sposoby – od zapoznania się z symboliką i tropami pomocnymi w czytaniu filmu, przez realizację wciągających vlogów i pisanie niesztampowych recenzji, po opanowanie trudnej sztuki przeprowadzania wywiadów. Zajęcia poprowadzą doświadczeni krytycy i dziennikarze filmowi.

Termin i miejsce spotkań

Na spotkania „Młodych gniewnych” zapraszamy do kina Iluzjon raz w miesiącu we wtorki o godzinie 18.00. Warsztaty odbędą się 8 kwietnia o godzinie 13.30 w siedzibie Filmoteki Narodowej (ul. Puławska 61).  

Program cyklu


 

09.05.2017, godz 18:00
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

06.06.2017, godz 18:00
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu


 

Bilety

Cena biletu: 10 zł, karnet – 35zł (4 spotkania oraz pierwszeństwo w zapisach na warsztaty). Karnety dostępne w kasie kina Iluzjon. Liczba karnetów ograniczona.
Warsztaty – wstęp wolny (czas trwania – 4h). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym  jradziszewska@fn.org.pl

O cyklu

Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy – Prowadzenie – Kaja Klimek

MKF „Młodzi gniewni” działa w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej od marca 2014 roku jako cykl spotkań organizowanych z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszym pragnieniem było stworzenie propozycji atrakcyjnej dla nastoletnich kinomanów, zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej i swobodną dyskusją o kinie. Program „Młodych gniewnych”, obejmujący głównie współczesne produkcje prezentowane na cenionych festiwalach, dobieramy, mając na uwadze zarówno niebanalne rozwiązania formalne prezentowanych filmów, jak i poruszaną w nich problematykę. W 2017 roku cykl poprowadzi publicystka popkulturowa Kaja Klimek, pisząca m.in. na łamach dwutygodnik.com, filmweb.pl, autorka YouTube'owego vloga „Hashtag Warsztat”.

Warsztaty krytyki filmowej

Prowadzenie – Jacek Sobczyński – dziennikarz, współzałożyciel serwisu lifestyle'owego newonce.net. Stały współpracownik festiwalu filmowego Transatlantyk, portalu multikino.pl oraz Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Publikował m.in. na łamach Filmwebu, Przekroju, Filmu, Onetu, K MAG-a, Exklusiva czy Polska Times.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak wielką moc może mieć kolor w filmie, w jaki sposób użycie konkretnej palety barwnej wpływa na podświadomość i emocje widza, a także na jego ocenę postaci na ekranie oraz odbiór wydarzeń w świecie przedstawionym. Wspólnie pomyślimy nad rolą narracji i typami filmowego opowiadania – w jaki sposób  i w jakim celu reżyser stosuje metody dające wrażenie, że widz ma możliwość „wejścia w skórę” bohatera (przykłady: „Motyl i skafander”, „Victoria”). Porozmawiamy także o tym kiedy i dlaczego operator jest w stanie opowiedzieć obrazem więcej niż reżyser oraz dlaczego w niektórych filmach zdjęcia są statyczne, a w niektórych "rozdygotane" (przykłady: „Głód”, „Blair Witch Project”). Zastanowimy się jak czytać użycie filtrów wizualnych w kinie (przykład: „Traffic”). Na zakończenie podyskutujemy na temat trafionych i nietrafionych przykładów multitekstualności w filmie oraz przyszłości kina i wpływie kultury cyfrowej na dzieło filmowe (w szczególności na kino artystyczne).

Warsztaty – wstęp wolny.  8 kwietnia, godz. 13.30 (czas trwania – 3h) Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: jradziszewska@fn.org.pl. Zapisy przyjmujemy do 6 kwietnia. Uczestnicy otrzymają potwierdzenie o swoim udziale w zajęciach do dnia 7 kwietnia.

 

Młodzieżowy Klub Filmowy „Młodzi gniewni” oraz towarzyszące mu warsztaty odbywają się w ramach kampanii „Skrytykuj.pl” prowadzonej przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Partner: Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży

Galeria