Warsztaty Młodzieżowego Klubu Filmowego „Młodzi gniewni”

05.04.2017

Masz poczucie, że oglądanie filmów to dla Ciebie coś więcej niż sposób na zabicie czasu? Chcesz podszkolić się w tym jak „czytać” filmowe dzieło, by sprawniej odnajdywać w nim ukryte tropy i symbole? A może ciekawi Cię w jaki sposób współcześni twórcy radzą sobie ze stwierdzeniem, że „wszystko w kinie już było”? Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi TAK –  ten warsztat jest dla Ciebie!

 

Warsztaty – „Filmowe tropy i symbole”

„Filmowe tropy i symbole”, drugie z cyklu warsztaty w ramach spotkań „MKF – Młodzi gniewni”, odbędą się 8 kwietnia o godzinie 13.30 w siedzibie Filmoteki Narodowej (ul. Puławska 61).  

Prowadzenie – Jacek Sobczyński – dziennikarz, współzałożyciel serwisu lifestyle'owego newonce.net. Stały współpracownik festiwalu filmowego Transatlantyk, portalu multikino.pl oraz Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Publikował m.in. na łamach Filmwebu, Przekroju, Filmu, Onetu, K MAG-a, Exklusiva czy Polska Times.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak wielką moc może mieć kolor w filmie, w jaki sposób użycie konkretnej palety barwnej wpływa na podświadomość i emocje widza, a także na jego ocenę postaci na ekranie oraz odbiór wydarzeń w świecie przedstawionym. Wspólnie pomyślimy nad rolą narracji i typami filmowego opowiadania – w jaki sposób  i w jakim celu reżyser stosuje metody dające wrażenie, że widz ma możliwość „wejścia w skórę” bohatera (przykłady: „Motyl i skafander”, „Victoria”). Porozmawiamy także o tym kiedy i dlaczego operator jest w stanie opowiedzieć obrazem więcej niż reżyser oraz dlaczego w niektórych filmach zdjęcia są statyczne, a w niektórych "rozdygotane" (przykłady: „Głód”, „Blair Witch Project”). Zastanowimy się jak czytać użycie filtrów wizualnych w kinie (przykład: „Traffic”). Na zakończenie podyskutujemy na temat trafionych i nietrafionych przykładów multitekstualności w filmie oraz przyszłości kina i wpływie kultury cyfrowej na dzieło filmowe (w szczególności na kino artystyczne).

Warsztaty – wstęp wolny (czas trwania – 3h) Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: jradziszewska@fn.org.pl. Zapisy przyjmujemy do 6 kwietnia. Uczestnicy otrzymają potwierdzenie o swoim udziale w zajęciach do dnia 7 kwietnia.

O cyklu 

„Młodzi gniewni” – Młodzieżowy Klub Filmowy – prowadzenie – Kaja Klimek

MKF „Młodzi gniewni” działa w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej od marca 2014 roku jako cykl spotkań organizowanych z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszym pragnieniem było stworzenie propozycji atrakcyjnej dla nastoletnich kinomanów, zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej i swobodną dyskusją o kinie. Program „Młodych gniewnych”, obejmujący głównie współczesne produkcje prezentowane na cenionych festiwalach, dobieramy, mając na uwadze zarówno niebanalne rozwiązania formalne prezentowanych filmów, jak i poruszaną w nich problematykę. W 2017 roku cykl poprowadzi publicystka popkulturowa Kaja Klimek, pisząca m.in. na łamach dwutygodnik.com, filmweb.pl, autorka YouTube'owego vloga „Hashtag Warsztat”.

Na spotkania „Młodych gniewnych” zapraszamy raz w miesiącu we wtorki o godzinie 18.00Dyskusje po każdym seansie poprowadzi publicystka popkulturowa – Kaja Klimek. Spotkania MKF odbywają się w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej (ul. Narbutta 50a).

Program cyklu:

  • 9 maja         „Baby Bump” reż. Kuba Czekaj, Polska, 2015, 90’ (po filmie spotkanie z reżyserem)

  • 6 czerwca    „Lato Sangaile” (Sangailes vasara) reż. Alante Kavaite, Litwa/Francja/Holandia, 2015, 88’

Cena biletu: 10 zł, karnet – 35zł (4 spotkania oraz pierwszeństwo w zapisach na warsztaty) 

Młodzieżowy Klub Filmowy „Młodzi gniewni” oraz towarzyszące mu warsztaty odbywają się w ramach kampanii „Skrytykuj.pl” prowadzonej przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerem projektu jest Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży.

Galeria