„U kresu drogi” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

27.03.2017

W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na pokazy jedynego przedwojennego filmu z gatunku kina grozy. „U kresu drogi” (1939) w reżyserii Michała Waszyńskiego w każdą niedzielę kwietnia o godzinie 16.00. 

 

 

O filmie

Film wyróżnia doskonale prowadzona przez reżysera melodramatyczna fabuła i znakomita gra odtwórcy głównej roli Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. U jego boku zagrały piękne i utalentowane aktorki – Irena Malkiewicz-Domańska, dla której była to pierwsza duża rola filmowa oraz Tamara Wiszniewska. W pozostałych rolach wystąpili znakomici polscy aktorzy. Projektantem wspaniałych kobiecych kreacji, które wykorzystano w filmie był Jerzy Kersen.

Bohater filmu, wybitny lekarz profesor Jan Turwid, porzuca dotychczasowe życie, karierę oraz piękną żonę i pozoruje własną śmierć. Skomplikowane i tragiczne koleje jego losu prowadzą do samotniczego życia za murami klasztoru.

WIĘCEJ O FILMIE NA STRONIE PROJEKTU NITROFILM

Fragment filmu „U kresu drogi (1939), reż. Michał Waszyński, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

O cyklu                    

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. Cykl zakończy się w listopadzie 2017 roku. Przed każdym seansem prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

 


„Z miłości do kina”, źródło: Filmoteka Narodowa (YouTube) 

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria