Święto Niemego Kina wystartowało!

21.04.2017

20 kwietnia w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej wystartowała kolejna edycja Święta Niemego Kina. W tym roku widzowie mogą oglądać filmy z towarzyszeniem muzyki na żywo już po raz czternasty!

Festiwal otworzył film „Laila” (1929), zrealizowany w Norwegii przez duńskiego reżysera George’a Schnéevoigta. Obraz ten jest uznawany za ukoronowanie norweskiego kina okresu niemego. Jest to poruszający melodramat, wpisujący się w tendencje dominujące w latach 20. i 30. w skandynawskiej kinematografii. Jej twórcy realizowali najczęściej adaptacje literatury, a zdjęcia do nich kręcili w rozległych plenerach ukazujących piękno tamtejszej przyrody. Muzykę na żywo do filmu wykonał światowej sławy kompozytor specjalizujący się w tworzeniu muzyki do filmów niemych Günter A. Buchwald wraz z zespołem Kozera – Rybicki – Szpura.

Artystów będzie można jeszcze usłyszeć dwukrotnie – podczas dzisiejszego pokazu „Zmęczonej śmierci” (1921) Fritza Langa oraz jutrzejszego seansu „Domu przy Trubnej” (1928) Borisa Barneta. 

Niemiecki ekspresjonizm

Fanów niemieckiego ekspresjonizmu zapraszamy w sobotę na nocny maraton filmowy, podczas którego pokażemy „Nibelungi” (cz. I „Zygfryd”, cz. II „Zemsta Krymhildy”), monumentalne i piękne plastycznie dzieło Fritza Langa z 1924 roku. Muzykę na żywo do „Zygfryda” usłyszymy w wykonaniu Mira Kępińskiego i Jana Roszkowskiego. Projekcję „Zemsty Krymhildy” muzycznie zaaranżuje Marcin Zabrocki i Piotr Gwadera.

Talent Charlesa Chaplina

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie również ciekawych propozycji dla wielbicieli talentu Charlesa Chaplina. W programie zostały zaplanowane projekcje jego dwóch filmów z roku 1917 – „Charlie policjantem” i „Imigrant” – które są jednymi z najlepszych produkcji artysty z okresu jego współpracy z wytwórnią Mutual. Muzykę na żywo do filmów wykona Kuba Więcek Trio.

Radziecka szkoła filmowa

W programie znalazły się też dwa tytuły radzieckiej szkoły filmowej – słynny „Październik” (1927) Siergieja Eisensteina i Grigorija Aleksandrowa, zrealizowany na zlecenie władz w 10. rocznicę rewolucji październikowej, oraz komediowa satyra Lwa Kuleszowa – „Niezwykłe przygody Mr. Westa w kraju bolszewików” (1924). Do pierwszego z filmów zagra Marcin Nowakowski Project. „Niezwykłe przygody Mr. Westa w kraju bolszewików” "usłyszymy" w wykonaniu składu Piotr Rachoń & Trio: Kozera – Rybicki – Szpura.

Halka w nowej jakości

Natomiast wielbicielom polskiego kina zaprezentujemy niedawno odrestaurowany przez Filmotekę Narodową film Halka” (1929/1932) Konstantego Meglickiego, jedną z trzech przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki. Muzykę do filmu wykona Jerzy Rogiewicz z zespołem. We współczesnej ilustracji muzycznej zostały wykorzystane fragmenty udźwiękowionej wersji filmu z 1932 roku, w której arie Jontka wykonał  Władysław Kiepura, brat słynnego Jana Kiepury.

Smolik – Fox– Stokłosa i „Lord Jim”

Filmem zamykającym festiwal będzie „Lord Jim” – pierwsza adaptacja słynnej powieści Josepha Conrada, zrealizowana w roku 1925 przez Victora Fleminga z muzyką na żywo w wykonaniu składu Smolik – Fox– Stokłosa.

PROGRAM ŚWIĘTA NIEMEGO KINA


Do zobaczenia w Iluzjonie Filmoteki Narodowej!

Galeria