Bezpłatny pokaz filmu „Toni Erdmann” – laureata Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2016

28.04.2017

Z okazji obchodów Dnia Europy 2017 Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Toni Erdmann” (2016) laureata Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego. Na seans zapraszamy 5 maja o godzinie 19.00 do kina Iluzjon Filmoteki Narodowej.

 

 

O filmie

„Toni Erdmann” (2016) reż. Maren Ade, Niemcy, Austria, Rumunia, 162'

Niemiecki kandydat do Oscara, laureat nagrody FIPRESCI na festiwalu w Cannes oraz tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach. Film opowiada o skomplikowanych relacjach między Ines, trzydziestoletnią córką, mocno stąpającą po ziemi menadżerką w dużej korporacji, i jej ekscentrycznym ojcem Winfredem, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie. Ines lubi mieć wszystko pod kontrolą, w przeciwieństwie do swojego ojca, który z kolei lubi się zgrywać i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, a kiedy ojciec nieoczekiwanie odwiedza córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić owładniętej pracoholizmem córce radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – kontrowersyjnego biznesmena Toniego Erdmanna, który wprowadza spore zamieszanie w sztywną korporacyjną codzienność przesadnie uporządkowanego do tej pory życia Ines.  

Nagroda LUX

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski. Przyświecają jej dwa główne cele: skierowanie debaty publicznej na Unię Europejską i jej politykę oraz wsparcie rozpowszechniania produkcji europejskich na terenie Unii.

Ograniczona przez bariery językowe dystrybucja filmów, jest "piętą achillesową" kina europejskiego. Nagroda LUX pomaga pokonać tą przeszkodę. Zwycięskie filmy otrzymują w nagrodę tłumaczenie na wszystkie języki urzędowe Unii Europejskiej oraz wsparcie promocji w państwach członkowskich.

W gronie laureatów nagrody LUX nie zabrakło także polskiego filmu. W 2014 roku nagrodę otrzymała „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Więcej o Nagrodzie Filmowej LUX Parlamentu Europejskiego: www.luxprize.eu.

Wstęp wolny

Informujemy, że nie prowadzimy rezerwacji na pokaz filmu. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie kina Iluzjon. Zapraszamy!

 


Polski zwiastun filmu, źródło: YouTube


Galeria