Dzień Dziecka dla wszystkich! Darmowe projekcje w kinie Iluzjon

01.06.2017

Filmoteka Narodowa i kino Iluzjon Filmoteki Narodowej ogłaszają „Dzień Dziecka dla wszystkich”. Kto powiedział, że Dzień Dziecka jest tylko dla dzieci? Zapraszamy do świętowania bez ograniczeń wiekowych! W dniach 1 – 9 czerwca wszystkie projekcje w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej będą darmowe. Nie zabraknie repertuaru bajkowego dla najmłodszych i miłośników polskich bajek ze Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”. W repertuarze filmów fabularnych dla dorosłych znajdą się produkcje m.in. Alfreda Hitchcocka, Roberta Altmana, Gus Van Santa, Costa-Gavrasa.

REPERTUAR

Animacje nie tylko dla dzieci

Zapraszamy dzieci z rodzicami i miłośników polskich bajek na pokazy najsłynniejszych polskich animacji. W programie m.in. przygody Reksia, Misia Uszatka, kota Filemona oraz rycerza Szaławiły. Na wszystkie seanse wstęp wolny!

Większość animacji pochodzi z kolekcji Filmoteki Narodowej i zostaną one zaprezentowane w cyfrowej jakości, w tym: Uwaga diabełBaśń o korsarzu PalemonieO Janku, co psom szył butyWycieczkaCyrkNiezwykła podróżPrzygody rycerza SzaławiłyDwa MichałyOrfeusz I EurydykaKról MidasKoziołki na wieżyNowe przygody Misia Uszatka. Filmy zostały odrestaurowane w latach 2015-2016 w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+ w projekcie Filmoteki Narodowej „Digitalizacja mistrzowskiej kolekcji Studia Se-Ma-For”.

Wystawa „Animowani bohaterowie z kolekcji fotograficznej Se-Ma-Fora” w foyer Kina Iluzjon

Przez caly czerwiec w foyer kina Iluzjon Filmoteki Narodowej będzie można oglądać specjalną wystawę, na której zaprezentują się m.in. Miś Uszatek, Trzy misie, Jeż Kleofas, Muminki, kot Filemon – bohaterowie dziecięcej wyobraźni kilku pokoleń najmłodszych widzów. Kiedyś obecni na ekranach telewizorów, dziś przypominani podczas specjalnych pokazów w kinach. Lalkowi, rysunkowi, a nawet wycinankowi (Gapiszon!) bohaterowie zapraszają do wspólnego rozwiązywania zagadek, które można znaleźć na wystawie.

Wystawa pozwoli przyjrzeć się bliżej bohaterom prezentownych animacji i poznać ich bajkowych przyjaciół. Będzie też pretekstem do bajkowej zabawy – wystarczy przyjrzeć się uważnie zatrzymanym w kadrze scenom, podążać tropem bajkowych postaci i rozwiązywać zagadki!

Główni bohaterowie programu animacji dla dzieci w kinie Iluzjon oraz postaci zaprezentowane na wystawie powstały w nieistniejącym już Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Materiały po historycznym studiu znajdują się obecnie w archiwum Filmoteki Narodowej. Wystawa została przygotowana z materiałów pochodzących ze zbiorów Fototeki  Filmoteki Narodowej.

Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For, na świecie rozsławione przez takie nazwiska jak Zbigniew Rybczyński i Piotr Dumała, w pamięci większości Polaków zapisało się jako kolebka animacji dziecięcej. To w Se-Ma-Forze powstały kultowe seriale – „Miś Uszatek”, „Zaczarowany ołówek”, „Muminki”, „Przygody Gapiszona” i mniej znane jednoodcinkowe bajki tworzone przez artystów animatorów: Zenona Wasilewskiego, Edwarda Sturlisa, Jerzego Kotowskiego, Lucjana Dembińskiego, Włodzimierza Haupe i Janinę Hartwig.

DZIEŃ DZIECKA W KINIE ILUZJON

Bilety

Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny. Bilety do odbiotu w kasie kina Iluzjon. Kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

Wiecej informacji: www.iluzjon.fn.org.pl lub (22) 848 33 33

Kiedy i gdzie

1 – 9 czerwca 2017 

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej – Muzeum Sztuki Filmowej

Narbutta 50a, Warszawa

Galeria