Warsztaty „Między słowami, między kadrami”

02.06.2017

Czy dla widza powinno mieć znaczenie to „co autor miał na myśli”? Jak przełożyć na słowa wrażenia i emocje towarzyszące nam podczas seansu? Po czym poznać dobrą reżyserię? Czy filmy warto oglądać kilka razy? Na te i inne pytania odpowiemy podczas ostatnich w tym sezonie warsztatów z analizy filmu!

Warsztaty „Między słowami, między kadrami” odbędą się 24 czerwca o godzinie 10.00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (ul. Puławska 61).  

O warsztatach

Warsztaty będą poświęcone wieloaspektowej analizie języka filmowego. Na przykładzie kilku krótkich metraży (fabuła, animacja, dokument) zastanowimy się nad tym, jak rozszyfrowywać i interpretować przekazy audiowizualne, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze: pulsującej, bogatej i trudnej do uchwycenia formy filmowej.

Jak rozmawiać o obrazach i dźwiękach, by nie popaść w literackie klisze i uchwycić wyjątkowość poszczególnych filmów? Jak przełożyć na słowa wrażenia i emocje towarzyszące nam podczas seansu? Czy powinno mieć dla nas znaczenie to, "co autor miał na myśli"? Dlaczego warto znać historię kina? Co znajduje się między kadrami, czyli jaka jest rola montażu w budowaniu filmowego świata? Po czym poznać dobrą reżyserię? Czy filmy warto oglądać kilka razy? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów, wypełnionych wspólnymi rozmowami o obejrzanych filmach i pobudzającymi wyobraźnię ćwiczeniami.

Warsztaty – wstęp wolny (czas trwania – 4h)
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym – jradziszewska@fn.org.pl. Zapisy przyjmujemy do 22 czerwca. Uczestnicy otrzymają potwierdzenie o swoim udziale w zajęciach do dnia 23 czerwca.

Prowadzenie – Sebastian Smoliński 

Tegoroczny zwycięzca prestiżowego konkursu imienia Krzysztofa Mętraka, krytyk filmowy i operowy. Regularnie publikuje m.in. w: „Kinie”, „Ekranach, „Tygodniku Powszechnym” i  „Dwutygodniku”. Związany z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Terra Italiana – Festiwalem Kina Włoskiego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski" oraz „Kina afroamerykańskiego". Stypendysta  Polonia Foundation of Ohio. Na co dzień pracuje w Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. 

„MKF – Młodzi Gniewni”

Na spotkania „Młodzieżowego Klubu Filmowego – Młodzi Gniewni” zapraszamy do kina Iluzjon raz w miesiącu we wtorki o godzinie 18.00. Dyskusję po każdym seansie poprowadzi publicystka popkulturowa – Kaja Klimek. 6 czerwca zapraszamy na Lato Sangaile (2015), reż. Alante Kavaite. Na projekcję wstęp wolny.

MKF „Młodzi gniewni” działa w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej od marca 2014 roku jako cykl spotkań organizowanych z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszym pragnieniem było stworzenie propozycji atrakcyjnej dla nastoletnich kinomanów, zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej i swobodną dyskusją o kinie. Program „Młodych gniewnych”, obejmujący głównie współczesne produkcje prezentowane na cenionych festiwalach, dobieramy, mając na uwadze zarówno niebanalne rozwiązania formalne prezentowanych filmów, jak i poruszaną w nich problematykę. W 2017 roku cykl poprowadzi publicystka popkulturowa Kaja Klimek, pisząca m.in. na łamach dwutygodnik.com, filmweb.pl, autorka YouTube'owego vloga „Hashtag Warsztat”.

 

Galeria