8. Festiwal Filmoteki Szkolnej – święto szkolnego kina za nami!

21.06.2017

W dniach 12-13 czerwca 2017 roku w kinie Iluzjon w Warszawie odbyła się 8. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej  podsumowania efektów całorocznej pracy z filmem uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej (od 1 czerwca Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego), Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej organizowanym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Bardzo Wam wszystkim dziękuję, że tutaj jesteście, że pracujecie przez cały rok, że są uczniowie, wspaniali młodzi ludzie, że są na sali nauczyciele, którzy pracują z takim poświęceniem na to, co nam wszystkim bliskie i to co w tym kinie, które jest jednocześnie muzeum sztuki filmowej, może być tak pięknie i głęboko przeżywane – przywitała uczestników Festiwalu na uroczystej gali Anna Sienkiewicz-Rogowska z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).

Dla nas najważniejsze zawsze było to, żeby szkoła była miejscem, do którego się chce przychodzić, gdzie jest miejsce na własne pasje, akurat w Filmotece to świetnie widać, gdzie jest miejsce na krytyczne myślenie, o filmie, ale też o tym, co ten film pokazuje i dlaczego tak pokazuje, i jak to można odczytać, i jak zrobić własny film o tym, co się wokół nas dzieje. (…) ale też to, co jest dla nas ważne, to żeby uczyć pracy z innymi, uczyć pracy zespołowej – podkreślała wiceprezeska CEO Alicja Pacewicz.

Cieszę się, że możemy być częścią tej inicjatywy, bo misją Warszawskiej Szkoły Filmowej zawsze było krzewienie edukacji filmowej i sztuki filmowej. Cieszę się, że mogliśmy Państwa gościć na warsztatach u nas i nie mogę się doczekać jutrzejszego dnia. (…) Gratuluję Państwu pasji, kreatywności i zaangażowania! – mówiła podczas gali festiwalu Ewa Szczepanowska, dyrektor kreatywna WSF.

Młodzież z pasją do kina

W ósmej edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięło udział 200 uczniów i nauczycieli z ponad 40 miejscowości z całej Polski. W Warszawie poza szkołami ze stolicy pojawili się przedstawiciele m.in. Olsztyna, Poręby, Lgoty Wielkiej, Radziłowa, Trzebnicy, Stalowej Woli, Połczyna-Zdroju, Sosnowca czy Gorzowa Wielkopolskiego.

Okazało się, że film inspiruje nastolatków do różnorodnych działań. W trakcie roku szkolnego grupa z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach prowadziła warsztaty filmowe dla rówieśników z Ukrainy biorących udział w międzynarodowej wymianie młodzieży, a ekipa z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 w Warszawie została zaproszona do szkoły podstawowej, aby podzielić się swoją wiedzą i udzielić młodszym kolegom wskazówek, jak stworzyć swój pierwszy film. Natomiast uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie pracowali na co dzień w modułach teoretycznym i praktycznym, uczestnicząc w konsultacjach swoich projektów, debatach filmowych, zajęciach filmoznawczych, filmowych i przede wszystkim organizując UFF Unia Film Festival. W ostatnich miesiącach niezwykłą popularnością cieszyły się Filmowe Gry Miejskie, które przeprowadziły grupy m.in. z V Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku, Zespołu Szkół Technicznych i Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim oraz Zespołu Szkół nr 2 w Starym Jarosławiu.


Relacja z 8. Festiwalu Filmoteki Szkolnej, źródło: Filmoteka Szkolna

Inspirujące rozmowy po filmie „Komunia”

Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu Filmoteki Szkolnej był pokaz filmu „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej i spotkanie z autorką zdjęć Małgorzatą Szyłak. - W dokumencie właściwie  zawsze jest tak, że to jest bardzo delikatna materia i to nigdy nie jest takie kręcenie jak przy fabule, że się po prostu wchodzi, coś reżyseruje i wymyśla i aktorzy to odgrywają. Myśmy się przyglądali na początku jak ta rodzina wygląda, jak reaguje na nas i bardzo szybko się wszyscy zaprzyjaźniliśmy. (…) W przypadku wszystkich dokumentów kiedy ma się do czynienia z prawdziwymi osobami, z realnym życiem trzeba być bardzo ostrożnym. Na każdym kroku pojawiają się dylematy, na każdym kroku pojawia się niebezpieczeństwo – przyznała operatorka podczas rozmowy z widzami.

Filmoteka daje „power”

Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w wizytach studyjnych w: Archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, DI Factory, Human Ark, Studiu Miniatur Filmowych i WFDiF. Podczas spotkań w instytucjach filmowych uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstaje animacja filmowa, czym jest postprodukcja, odkryć tajemnice rekonstrukcji cyfrowej obrazu i dźwięku oraz pod okiem specjalistów przekonać się, jak to wszystko działa w praktyce.

Drugiego dnia festiwalu w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się liczne warsztaty da uczniów i nauczycieli. Pedagodzy zapoznali się ze zjawiskiem wirtualnej rzeczywistości oraz dowiedzieli się, jak edukacyjnie wykorzystać potencjał filmu artystycznego. Młodzież natomiast szkoliła się w takich dziedzinach jak aktorstwo, montaż, scenariopisarstwo, sztuka operatorska, organizacja i programowanie festiwalu filmowego, promocja filmu, tworzenie wideobloga i krytyka filmowa. Zajęcia z ekspertami okazały się zastrzykiem pozytywnej energii oraz motywacją do dalszej pracy dla młodych filmowców, krytyków i animatorów kultury filmowej.

Młodzi i utalentowani

Kolejny raz w Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięli udział laureaci prestiżowych konkursów. Do Warszawy przyjechali zwycięzcy konkursu „Nakręć się” organizowanego przez CEO i Filmotekę Narodową, członkowie Jury Młodych z festiwali w Gdyni, Poznaniu i Krakowie, czyli autorzy najlepszych recenzji i wideorecenzji w konkursie „Skrytykuj!” oraz nastoletni twórcy nagrodzeni w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy organizowanym przez Dom Kultury Zacisze. Zwycięskie prace można oglądać w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej! Po raz pierwszy na festiwalu gościliśmy laureatów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. - Cieszę się bardzo, że w tym roku dołączył kolejny element, który marzył nam się od wielu lat, a mianowicie, że doczekaliśmy się Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, że w tym roku na sali i potem tutaj na scenie będą mogli przedstawić Wam się laureaci, którzy ruszą na wymarzone studia. To pokazuje, że nasze marzenie, żeby film jako sztuka znalazł się w szkole wreszcie się spełnia! – podkreślała Anna Sienkiewicz-Rogowska (FINA).

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej (od 1 czerwca Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny), Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej organizowanym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Galeria