„Fredek uszczęśliwia świat” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

27.06.2017

W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na  niedzielne pokazy komedii „Fredek uszczęśliwia świat” (1936) w reżyserii Zbigniewa Ziembińskiego. Przed seansami prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji. Na pierwszy seans zapraszamy już 2 lipca 2017 roku! 

 

O filmie

„Fredek uszczęśliwia świat” 90 min, Polska 1936
reż. Zbigniew Ziembiński; scen. Julian Kauffman

Fabuła filmu w komediowy sposób ukazuje skutki szybkiego postępu technicznego. Głównym bohaterem i zarazem przyczyną nieprawdopodobnych perypetii jest telefonowizor – wynalazek młodego genialnego inżyniera, który ma „uszczęśliwić świat”. Zrekonstruowana wersja filmu zawiera kilka „nowych” scen, w tym dwie nieznane dotychczas piosenki w wykonaniu słynnego żeńskiego zespołu wokalnego Wandy Vorband – „Te Cztery”.

W filmie wystąpiły utalentowane i piękne aktorki – m.in. rozśpiewana i roztańczona Loda Halama oraz Karolina Lubieńska.

WIĘCEJ O FILMIE NA STRONIE PROJEKTU NITROFILM 


Fragment filmu „Fredek uszczęśliwia świat” (1936), reż. Zbigniew Ziembiński, źródło: Repozytorium Cyfrowe FINA

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. Cykl zakończy się w listopadzie 2017 roku. Przed każdym seansem prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.


„Z miłości do kina”, źródło: Filmoteka Narodowa (YouTube)  

Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej

Nakładem wydawnictwa Zona Zero ukazała się książka Anny Lisieckiej „Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej”. Książkę będzie można nabyć w kinie Iluzjon po niedzielnych seansach komedii „Fredek uszczęśliwia świat” w promocyjnej cenie 29,90 zł.

Loda Halama. Gwiazda, tancerka rewiowa, rozchwytywana aktorka, celebrytka – symbol szampańskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z Hanką Ordonówną, Zulą Pogorzelską, Eugeniuszem Bodo i Aleksandrem Żabczyńskim zdominowała rewię i film.

Oszałamiająca kariera i barwne, ocierające się o tragedię życie. Pierwsze kroki stawiała na scenach wielkich rosyjskich cyrków. U boku Eugeniusza Bodo zagrała w pierwszej polsko-amerykańskiej koprodukcji filmowej. Po studiach u niemieckiej choreografki, Mary Wigman, podbiła tańcem Europę, a potem Japonię i Stany Zjednoczone.

Kostiumy projektowały dla niej Lorentowicz i Stryjeńska, a komponowali Maklakiewicz i Sygietyński. Była primabaleriną w Operze Warszawskiej. Tańczyła do muzyki Chopina i Beethovena.

Ostatni film z jej udziałem, to szalona komedia „Kłamstwo Krystyny”, w której otoczona zachwyconymi, eleganckimi mężczyznami brawurowo tańczy na gigantycznym kieliszku szampana. Scena okazała się symboliczna dla brutalnie przerwanej epoki. Za chwilę wojna zmiotła wszystkie plany – prywatne i artystyczne.

Zapraszamy do śledzenia profilu kina Iluzjon na Facebooku, gdzie będzie można wygrać książkę „Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej”.

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria