„Dwie Joasie” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

28.08.2017

W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy do Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego na niedzielne pokazy komedii „Dwie Joasie” (1935) w reżyserii Mieczysława Krawicza. Przed seansami prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji. 3 września 2017 roku o godzinie 16.00 seans poprzedzi prelekcja Michała Pieńkowskiego, filmografa Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

O filmie

„Dwie Joasie” 88 min, Polska 1935
reż. Mieczysław Krawicz; scen. Jan Fethke

Joasia, piękna i młoda dziewczyna, pracuje jako sekretarka. Oburzona niedwuznacznymi propozycjami szefów, zmienia kolejne posady. Następnej pracy postanawia poszukać w przebraniu. Liczy, że kiedy zrobi z siebie brzydulę, pozbędzie się natrętnych adoratorów i wreszcie zostanie doceniona jako wzorowa pracownica.

Film swoją popularność zawdzięczał m.in. znakomitej obsadzie: należącemu do grona amantów przedwojennego kina Franciszkowi Brodniewiczowi, pięknej Inie Benicie występującej w roli jego wampowatej przyjaciółki oraz uwielbianej przez publiczność królowej polskiego ekranu Jadwidze Smosarskiej, która wystąpiła w roli głównej.

WIĘCEJ O FILMIE NA STRONIE PROJEKTU NITROFILM


Fragment filmu „Dwie Joasie” (1935) reż. Mieczysław Krawicz, źródło: Repozytorium Cyfrowe

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. Cykl zakończy się w listopadzie 2017 roku. Przed każdym seansem prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

„Z miłości do kina”, źródło: Filmoteka Narodowa (YouTube)  

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl


Galeria