11 września – Święto Katalonii

11.09.2017

Zapraszamy na seanse dwóch filmów dokumentalnych z Katalonią w tle. Data pokazów nie jest bez znaczenia, bo to właśnie 11 września jest obchodzone Diada Nacional de Catalunya, czyli Święto Narodowe Katalonii. Bohaterem pierwszego z filmów – „L’últim partit” – jest Johan Cruyff, legendarny holenderski piłkarz. Film Jordiego Marcosa przedstawia sylwetkę sportowca z perspektywy katalońskiej. Tematem drugiego filmu – „Le peuple interdit” – jest referendum w sprawie niepodległości Katalonii. 

Wstęp wolny

Opis filmów:

16:00 | L’últim partit – reż. Jordi Marcos

O tym, że Johan Cruyff był wspaniałym piłkarzem, artystą, symbolem „złotej epoki” holenderskiej piłki, Ajaxu Amsterdam i FC Barcelony wie niemal każdy. Postać holenderskiego zawodnika – „piłkarskiego intelektualisty” – wykracza poza sztywne ramy tematyki sportowej. Cruyff jest bohaterem popkultury. Film dokumentalny Jordiego Marcosa przedstawia sylwetkę sportowca z perspektywy katalońskiej. Cruyff przyjechał do Barcelony jako najdroższy piłkarz świata, by poprowadzić klub do triumfów – wpierw dowodząc z boiska, później, jako trener, z ławki rezerwowych – a przy okazji stać się jednym z symboli Katalonii i oporu przeciw władzy. „L’últim partit” ukazuje piłkarza wciągniętego w wir wydarzeń politycznych i społecznych obcego kraju, który pokochał jak własny. Na ekranie zobaczymy Xaviego Hernandeza, Vincente del Bosque, Bojana Krkicia, Pepa Guardiolę i samego Johana Cruyffa.

 

L’últim partitreż. Jordi Marcos


18:00 | Le peuple interdit – reż. Alexandre Chartrand

Październikowe referendum, w którym Katalończycy odpowiedzą na pytanie czy chcą aby ich „mała ojczyzna” stała się po prostu „ojczyzną, czy chcą aby Katalonia została niepodległym państwem w formie republiki, to nie tylko wybór między samostanowieniem a podporządkowaniem Madrytowi, ale także konflikt między literą prawa a wolą ludu. Reżyser cofa się w czasie do 2014 r. – roku, w którym kataloński premier Artur Mas zapowiedział powszechne głosowanie, do którego nie dopuścił hiszpański rząd, uznając je za nielegalne. „Le peuple interdit” podąża śladem tamtych wydarzeń, wielkiej mobilizacji i napięcia. O swoich doświadczeniach i refleksjach opowiadają dziennikarze, aktywiści społeczni i mieszkańcy najbogatszego regionu Hiszpanii. Obraz Chartranda to barwna, widowiskowa opowieść o Katalonii, jej historii, kulturze i polityce. I jej mieszkańcach, stojących przed – być może historycznym – wyborem. 

 


Le peuple interdit, reż. Alexandre Chartrand


11 września w Katalonii obchodzone jest Diada Nacional de Catalunya, czyli Święto Narodowe Katalonii. 11.09.1714 roku podczas wojny o sukcesję hiszpańską, po 14 miesiącach oblężenia Barcelona została zdobyta przez wojska Filipa V z dynastii Burbonów i Katalonia utraciła swoją niezależność na 100 lat. Zlikwidowano Parlament i Generalitat, a jako język urzędowy ustanowiono hiszpański. W tym roku przypada okrągła 300 rocznica tego wydarzenia. W 1980 roku ówczesny parlament ustanowił dzień 11 września Świętem Narodowym Katalonii.


Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Wstęp wolny

Galeria