Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

15.09.2017

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte…” zapraszamy 17 września o godz.18.00. Pokażemy nakręcony na podstawie powieści Olgi Tokarczuk film „Pokot” (2017) Agnieszki Holland i Kasi Adamik, który został wyróżniony na Berlinale nagrodą za „otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej”. Za co mści się patriarchalny świat mordując zwierzęta? Co wyraziłaby natura, gdyby mogła? Gdzie przebiega granica między zdrowiem a psychozą? To tematy, które poruszymy podczas dyskusji po filmie.

 

O filmie

„Pokot” można odczytywać jako odniesienie do aktualnych problemów społeczno-politycznych. Widoczny gołym okiem jest tu wątek ekologiczny, feministyczny, antyklerykalny. Jednak Holland wcale na tym nie poprzestaje. Oglądamy wielką zemstę na okrutnym świecie łowców i to ten aspekt przyciąga naszą uwagę. Jednak zaryzykujmy też spojrzenie z zupełnie innego punktu widzenia: z czym człowiek nie może sobie poradzić, że niszczy przyrodę i zabija zwierzęta? Pokazuje nam to problem stary jak świat   walczymy z naturą, której jesteśmy częścią. Niełatwo sobie to przecież wyjaśnić. Z drugiej strony Holland dzięki postaci głównej bohaterki – Janiny Duszejko – daje głos pozbawionym go zwierzętom i ten głos, pełen uzasadnionego gniewu, wreszcie dociera do naszych uszu. To trudna sytuacja, bo któż z nas naprawdę nie ma nic na sumieniu w stosunku do zwierząt?

Tokarczuk, a za nią Holland, nie poprzestaje na ponownym zadawaniu sobie fundamentalnych pytań dotyczących moralności. Każe także jeszcze raz uświadomić sobie w jakim stopniu kreujemy naszą rzeczywistość  i co to w skrajnych przypadkach może oznaczać. W „Pokocie” oglądamy świat oczami głównej bohaterki Janiny Duszejko, która zajmuje się astrologią, rozmawia ze zwierzętami. Być może jest szalona?

Spotkanie

Gościem projekcji będzie psychoanalityczka Małgorzata Ojrzyńska, a dyskusję poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska.


Tematy kolejnych spotkań:

15.10 | Kod nieznany (reż. Michael Haneke) – gość: Olga Pilinow, prowadzący: Kuba Mikurda

26.11 | Kornblumenblau (reż. Leszek Wosiewicz) – gość: Jan Borowicz prowadzący: Kuba Mikurda

10.12 | Klient (reż. Asghar Farhadi) – gość: Agnieszka Myśliwiec Ferduła


Cykl jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej.


Bilety

Ceny biletów na seanse: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)
Kup bilet online 

Rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Kup bilet online

Galeria