„Przez łzy do szczęścia” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

26.09.2017

W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” w każdą niedzielę października zapraszamy na pokazy melodramatu „Przez łzy do szczęścia”(1939) w reżyserii Jana Fethke. Przed seansami prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji. Na pierwszą projekcję zapraszamy już 1 października, a 15 października seans poprzedzi prelekcja Michała Pieńkowskiego, filmografa Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

 

O filmie

„Przez łzy do szczęścia” 93 min, Polska 1939

reż. Jan Fethke; scen. Jan Fethke, Napoleon Sądek

Optymistyczny melodramat, który udowadnia, że nie zawsze trzeba wybierać między przyzwoitością i poczuciem obowiązku a miłością i namiętnością. Bohaterem filmu jest lekarz prowadzący dom dla sierot. Pewnego dnia pod jego opiekę trafia znana aktorka Lena Merwińska, która doznała kontuzji w wypadku samochodowym. Między lekarzem i jego pacjentką rodzi się uczucie. Jan Fethke zrealizował swój film w 1939 roku, jednak jego premiera odbyła się już w czasie okupacji, pod koniec stycznia 1941 roku.

WIĘCEJ O FILMIE NA STRONIE PROJEKTU NITROFILM 


Fragment filmu „Przez łzy do szczęścia” (1939) reż. Jan Fethke, źródło: Repozytorium Cyfrowe FINA

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. Cykl zakończy się w listopadzie 2017 roku. Przed każdym seansem prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.


„Z miłości do kina”, źródło: FINA (YouTube)  

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

www.iluzjon.fn.org.pl

Galeria