Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe: „Kod nieznany”

03.10.2017

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte…” zapraszamy do Iluzjonu 15 października o godzinie 18.00. Zaprezentujemy powstały w 2000 roku film Michaela Hanekego  Kod nieznany, który porusza temat alienacji i obojętności we współczesnym świecie. Refleksja socjologiczna jest tutaj jednak tylko pretekstem do przyjrzenia się temu, co dzieje się w wewnętrznym świecie bohaterów, pełnym lęków, namiętności, agresji i rozpaczy.

 

W poszukiwaniu sensów i znaczeń. Czy możliwe jest porozumienie, jeżeli kod jest nieznany?

Pierwsza, a zarazem kluczowa scena filmu pokazuje drobne zajście na jednej z ruchliwych paryskich ulic. Jean, zbuntowany nastolatek, poszukuje swojego brata, wojennego fotografa. Ponieważ nie zna kodu wejściowego do mieszkania, błąka się bez celu po ulicy i w przypływie gniewu odreagowuje swoją frustrację na żebrzącej kobiecie. W jej obronie staje młody Afrykańczyk. Z każdą minutą napięcie narasta, a bohaterowie są coraz dalsi od osiągnięcia porozumienia. Ten incydent staje się nicią wiążącą losy postaci, a filmowa opowieść okazuje się labiryntem pełnym ślepych uliczek i nieuchwytnych znaczeń. Postacie Hanekego są stawiane w sytuacjach niewygodnych, powodujących emocje, których doświadczamy także my jako widzowie. W bohaterach doświadczających lęku i wyobcowania, zdaje się twierdzić Haneke, odnajdujemy również nas samych.
 
Podtytuł filmu „Niedokończone zapiski z różnych podróży” możemy interpretować jako podróż do nieświadomych obszarów ludzkiego wnętrza, gdzie nie sposób znaleźć ostateczne rozwiązanie dla dręczących nas niepokojów. Przesłanie filmu tylko pozornie jest pesymistyczne – tytułowy kod nieznany ilustruje porażkę w porozumieniu i komunikacji ze światem, z ludźmi, z samymi sobą. Czy jednak jest to jedyna możliwa konkluzja?

Spotkanie

Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi filmoznawca i filozof Kuba Mikurda, a gościem będzie psychoanalityczka Olga Pilinow.

Tematy kolejnych spotkań:

26.11 | Kornblumenblau (reż. Leszek Wosiewicz) – gość: Jan Borowicz prowadzący: Kuba Mikurda

10.12 | Klient (reż. Asghar Farhadi) – gość: Agnieszka Myśliwiec Ferduła

O cyklu

Cykl jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej. Już od 2012 zaprasza na spotkania z filmem i z myśleniem psychoanalitycznym, czyli na projekcje, połączone z dyskusją, której celem jest stworzenie przestrzeni do wymiany myśli na temat twórczości, kultury i rzeczywistości. Pokazujemy różnorodne filmy i rozmawiamy z widzami o relacjach między bohaterami, niejednoznacznych sytuacjach, z którymi mierzy się człowiek oraz o nieoczywistych znaczeniach jego postępowania.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychoanalitycznym punktem widzenia.

Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria