Pokaz filmu „Photon” i spotkanie z Normanem Leto

11.10.2017

13 października o godz. 18:00 zapraszamy na pokaz filmu „Photon” w reżyserii Normana Leto – zdobywcy m.in. Nagrody Publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu i „Złotego Pazura” podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem filmu. Rozmowę poprowadzi dziennikarz Rafał Pawłowski.

 

O filmie 

Czy sztuka może być pomocna przy wyjaśnianiu zawiłości nauk ścisłych?

Film jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, ale oryginalna forma fabularyzowanego dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata. 

Jak mówił reżyser: „Jeden z powodów, dla którego zrobiłem ten film, to zwyczajna ciekawość co dzieje się w moim ciele, w jego komórkach. Nie było do tej pory filmów, które przekonująco pokazywałyby takie zdarzenia w skali molekularnej. Zwłaszcza filmów kinowych. Praca nad »Photonem« zajęła pięć lat. Pierwsza część ukazuje zjawisko życia od samego początku tak, jak widzi to współczesna nauka. Fotorealistyczna animacja i rendering to idealne połączenie, aby pokazać, jak formowały się pierwsze atomy i pierwsze ludzkie komórki. Środek filmu pokazuje moich rodziców podczas codziennych czynności po to, aby narracja o ludzkim mózgu i umyśle była bardziej przystępna dla widza. To dużo lepsze niż podręcznikowe fantomy i manekiny. Jedynie narrator jest spoza dokumentalnej rzeczywistości filmu. Główną inspiracją dla jego postaci były dla mnie archiwalne, niezwykłe wykłady fizyka noblisty Richarda Feynmana oraz polskiego psychiatry Antoniego Kępińskiego – ludzi, którzy potrafili opowiadać o najtrudniejszych sprawach w sposób przystępny. Końcowe sceny filmu, nazwane »Poza Ludzkość«, są próbą przepowiedni, albo raczej ekstrapolacji dalszego rozwoju naszej cywilizacji”.„Photon” (2017), reż. Norman Leto

Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria