Sputnik nad Polską. Okrążenie jedenaste

25.10.2017

11. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 2 – 12 listopada w warszawskich kinach Iluzjon, Luna oraz Elektronik. Na repliki Festiwalu zapraszamy widzów do kin w całej Polsce od listopada do marca 2018 roku.

Andriej Konczałowski

W tym roku z okazji 80. urodzin Andrieja Konczałowskiego zaprezentujemy jego twórczość w odsłonie fabularnej oraz dokumentalnej. Wśród fabuł znajdą się obrazy „Raj”, „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” oraz „Dziadek do orzechów i Król Szczurów”. Widzowie będą mieli także okazję do zapoznania się z dokumentalnym cyklem poświęconym wielkim kompozytorom rosyjskim. W bloku pokażemy filmy „Dmitrij Szostakowicz”, „Igor Strawinski”, „Siergiej Prokofiew”, które dotąd nie były prezentowane na Sputniku.

Mistrzowie kina. Siergiej Eisenstein

W sekcji „Mistrzowie kina. Siergiej Eisenstein” przypomnimy największe dzieła twórcy innowacyjnego „montażu atrakcji”, polegającego na wydobyciu symbolicznych znaczeń danej sceny filmowej. Doskonałym przykładem prekursorskiej metody jest „Strajk”, który zaprezentujemy widzom z muzyką na żywo w wykonaniu artysty Marcina Pukaluka. W bloku nie zabraknie również takich obrazów jak: „Pancernik Potiomkin”, „Październik”, „Niech żyje Meksyk”, „Aleksander Newski” oraz „Iwan Groźny”. Retrospektywę zamknie budzący wiele kontrowersji biograficzny film o życiu i twórczości Siergieja Eisensteina – „Eisenstein w Meksyku” w reżyserii wybitnego Petera Greenawaya.

Konkurs Filmów Dokumentalnych

W kinie Iluzjon odbędą się również pokazy Konkursu Filmów Dokumentalnych. „Rosję w dokumencie” w tym roku zdecydowanie zdominowały kobiety reżyserki. „Bliscy” to jedyny tytuł w konkursie wyreżyserowany przez mężczyznę – znanego dobrze festiwalowym widzom Witalija Manskiego. Obraz „Natalia Gorbaniewska: «Nie Jestem Bohaterką»” został stworzy przez małżeństwo Kiriłła i Ksenię Sacharnowych. Pozostałe filmy to znakomita praca kobiet dokumentalistek:

  • „Jezioro Wostok. W górach szaleństwa”, reż. Jekaterina Jeremienko;
  • „Ostatni mężczyzna”, reż. Jelena Demidowa;
  • „Ostatni walc”, reż. Julia Bobkowa;
  • „Pawlenski. Nagie życie”, reż. Daria Chrenowa;
  • „Tatiana i jej dzieci”, reż. Jelena Łaskari;
  • „Zbieracze morskiej trawy”, reż. Maria Muraszowa.

The best of Sputnik

„The best of Sputnik” tradycyjnie zgromadzi najbardziej docenione tytuły poprzednich edycji. Przypomnimy widzom m.in. filmy „Kraina Oz” Wasilija Sigariewa, „Uczeń” Kiriłła Sieriebriennikowa, „Zoologia” Iwana I. Twierdowskiego, „Anioły rewolucji” reż. Aleksiej Fiedorczenko, „Dobry chłopiec” Oksany Karas, „Gwiazda” i „O miłości” Anny Melikian oraz „Windykator” Aleksieja Krasowskiego.

Spotkania autorskie

7 listopada zaprosimy publiczność na wieczór autorski z Anną Mandes-Tarasov wokół książki „Moje wielkie ruskie wesele”, natomiast 8 listopada z Joanną Czeczott, autorką książki „Petersburg. Miasto snu”. Obydwa spotkania odbędą się w kinie Iluzjon po seansach filmów z sekcji „The best of Sputnik”.

Cannes / Berlinale / Wenecja

W Iluzjonie pokażemy także blok „Cannes / Berlinale / Wenecja”, w którym znajdą się laureaci prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych. Wśród nich Aleksandr Sokurow z „Faustem” i „Frankofonią”, Boris Chlebnikow z filmami „Długie i szczęśliwe życie” i Jak spędziłem koniec lata”, Aleksiej German Mł. z „Papierowym żołnierzem”, a także Siergiej Łoźnica z obrazem „We mgle”.

Eksperyment

Zapraszamy na pokaz specjalny almanachu „20:17” w reżyserii Arsienija  Zanina, Michaiła Archipowa i Denisa Szabajewa. Jest to eksperymentalny projekt młodych reżyserów, poświęcony 100-leciu Rewolucji Październikowej. Film ma klasyczną strukturę almanachu i składa się z trzech części. Pierwsza to film montażowy Arsienija Zanina „Oczy Października”. Część druga – „Paliwo” Michaiła Archipowa – jest wolną interpretacją Andrieja Platonowa, gdzie współczesne zdjęcia uzupełniane są kadrami z filmów Aleksandra Dowżenki. Cześć trzecia to film Denisa Szabajewa „Lenin_2017”. Elementem spajającym wszystkie części jest debiutancki film animowany Jurija Norsztejna (zrobiony wspólnie z Arkadiem Tiurinem), poświęcony Rewolucji Październikowej.

Szczegółowy program wkrótce.

Więcej informacji:

www.sputnikfestiwal.pl

 

Źródło: YouTube Organizatora

Galeria