Styczeń w kinie Iluzjon

03.01.2018

Styczeń w kinie Iluzjon to przede wszystkim święto kina polskiego! Od 10 stycznia zapraszamy na przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2018.

W ramach cyklu Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie pokażemy aż dwa filmy! Znakomitą komedię „Dwie Joasie” (1935) Mieczysława Krawicza oraz „Rok 1863” (1922) w reżyserii Edwarda Puchalskiego.

Widzów zainteresowanych psychoanalitycznym punktem widzenia zapraszamy na seans filmu „Paterson” w reżyserii Jima Jarmuscha. Po filmie dyskusja.

Jak co miesiąc, nie zapomnimy także o najmłodszych.

 

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2018

20. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły zbliża się wielkimi krokami, a nadchodzące miesiące tradycyjnie postawią przed członkami Polskiej Akademii Filmowej trudne zadanie wyboru najlepszych filmów, które w ciągu minionego roku były pokazywane w polskich kinach, oraz ich twórców. Do udziału w tegorocznej edycji nagród Polskiej Akademii Filmowej zakwalifikowane zostały wszystkie polskie filmy trwające ponad 70 minut, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych. Głosowaniu Akademii towarzyszy Przegląd Orłów, który tradycyjnie już odbywa się w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Kino Iluzjon zaprasza na przegląd filmów od 10 do 31 stycznia 2018. Jak co roku wieczornym pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami filmowymi, które stanowią dla widzów niepowtarzalną okazją do gorących dyskusji i wymiany poglądów.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników.

Więcej: http://pnf.pl/

 

Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie

W styczniu zapraszamy na pokazy komedii „Dwie Joasie” (1935) Mieczysława Krawicza  oraz  „Roku 1863” (1922) Edwarda Puchalskiego, filmu który jest pierwszą w polskiej kinematografii ekranizacją powieści „Wierna rzeka” Stefana Żeromskiego.

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. 

7 i 14.01, godz. 16.00 | Dwie Joasie, reż. Mieczysław Krawicz

21 i 28.01, godz. 16.00 | Rok 1863, reż. Edward Puchalski


Klub Seniora

Ciao Italia! To hasło przewodnie trzeciego filmowego sezonu Klubu Seniora w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, organizowanego w partnerstwie z Włoskim Instytutem Kultury w Polsce.  

Od października 2017 do maja 2018 w „Klubie Seniora” zaprezentujemy osiem filmów wybitnych włoskich twórców, m.in.: Vittorio De Siki, Federico Felliniego, Luchino Viscontiego, Michelangelo Antonioniego czy Giuseppe Tornatore. Każde z comiesięcznych spotkań rozpocznie się miniwykładem, podczas którego nasi widzowie dowiedzą się więcej o tym, jak powstawało prezentowane dzieło, a także co sprawiło, że jego twórcy na zawsze zapisali się na kartach historii kinematografii. Prelekcje wygłoszą Diana Dąbrowska i Michał Oleszczyk.

Projekcje odbywają się w sali Stolica, początek o godzinie 11.00. Bilet na pojedyncze seanse kosztuje 5 zł.

25.01, godz. 11.00 |  Rocco i jego bracia, reż. Luchino Visconti
prelekcja: Michał Oleszczyk

 

Młodzi Gniewni. Młodzieżowy Klub Filmowy

MKF „Młodzi gniewni” działa w kinie Iluzjon od marca 2014 r. jako cykl spotkań organizowanych z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Klub zrzesza nastoletnich kinomanów zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej i swobodną dyskusją o kinie.

9.01, godz. 18.00 | Nazywam się Cukinia, reż. Claude Barras
dyskusja po filmie: Kaja Klimek

 

Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

Czy można uchwycić nieuchwytne? Gdzie lokują się niespełnione pragnienia? Jaki jest proces powstawania znaczenia?

W filmie Jima Jarmuscha tytułowy bohater codziennie kursuje autobusem po swoim rodzinnym mieście. Z uwagą obserwuje rzeczywistość, przenikając jej kolejne wymiary w poszukiwaniu znaczenia codzienności w tym, co wokół znajome i zwyczajne. Przysłuchuje się przypadkowym rozmowom w autobusie, przypatruje się ludziom w pobliskim barze, przemierza dobrze znane ulice, szukając w zwyczajności każdego dnia smaku życia i wyjątkowości chwili. Reżyser ukazuje dwoje bohaterów dzielących wspólnie codzienną rzeczywistość, w której każdego dnia trwa poszukiwanie utraconych szans i realizowanie pragnień poprzez własną kreatywność. Ten skromny i wyciszony obraz Jarmuscha zasłużył na miano małego filmowego traktatu filozoficznego o odnajdywaniu niecodzienności w codzienności, a także o tym, co w bliskości wydawałoby się nieuchwytne.

Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska, a gościem będzie psychoanalityk Dawid Bieńkowski.

Cykl jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej.

14.01, godz. 18.00 | „Paterson”, reż. Jim Jarmusch


Mały Iluzjon

Misiowe Poranki to niepowtarzalna okazja do ciekawego, twórczego i rodzinnego spędzenia niedzielnych przedpołudni w kinie Iluzjon. Na początek proponujemy krótki pokaz znanych i cenionych polskich bajek, takich jak „Reksio”, „Bolek i Lolek” i wiele innych. Po projekcji Misiowi Przyjaciele zapraszają do aktywnej rodzinnej zabawy z Misiem. Różnorodność zajęć i dodatkowe atrakcje pozwalają spędzić weekendowe przedpołudnia w miłej, rodzinnej atmosferze. Dodatkowo dzieci dostają na zajęciach Misiowy Paszport, w którym zbierają pieczątki, a po ich skompletowaniu odbierają nagrody z kuferka prezentów od naszych przyjaciół z firmy Granna i z Naszej Księgarni. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę o godz. 12.00 i są adresowane do dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

6 I – MISIOWE PORANKI – MISIOWY KALENDARZ

13 I – MISIOWE PORANKI – PRZYGODA Z DINOZAURAMI

20 I – MISIOWE PORANKI – KARNAWAŁOWA POTAŃCÓWKA

27 I – MISIOWE PORANKI – BOHATEROWIE POLSKIEJ ANIMACJI – Bolek i Lolek


Akademia Polskiego Filmu

Dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim, rozłożony na cztery semestry.

Zajęcia, które składają się z godzinnych wykładów, projekcji dwóch filmów i spotkań z twórcami, odbywać się będą raz w tygodniu, we wtorki o godzinie 17.00 w kinie Iluzjon. 

Program i szczegółowe informacje znaleźć można na stronie Akademii Polskiego Filmu

 

Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl


Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar - Mała Czarna - 19-25.01 PDF (119 kB)
Polskie Nagrody Filmowe Orły - PROGRAM (jpg)
Repertuar - Mała Czarna - 19-25.01 + Orły