Retrokino z nutą miłości

31.01.2018

Lutowy cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” to aż dwa znakomite filmy z nutą miłości! 4 i 18 lutego zapraszamy na seanse komedii „ABC miłości” (1935) Michała Waszyńskiego, a 11 i 25 pokażemy film Romualda Gantkowskiego (1937) „Dziewczyna szuka miłości”. Na seanse zapraszamy w każdą niedzielę lutego o godzinie 16.00. Prelekcje do filmów wygłoszą filmografowie z FINA – Michał Pieńkowski oraz Grzegorz Rogowski.

 

„ABC miłości” 

reż. Michał Waszyński, Polska 1935

Niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy. Partneruje mu Maria Bogda, która w plebiscycie w 1929 roku uznana została za najpiękniejszą Polkę. Dymsza w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej, pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu. W filmie wystąpił także legendarny komik Kazimierz Krukowski (znany jako Lopek), niezbyt często pojawiający się na srebrnym ekranie, wszechstronnie utalentowany ulubieniec przedwojennych warszawskich kabaretów i bohater setek zabawnych dykteryjek.

Bohaterem filmu jest Wincenty Poziomka, sklepikarz, który marzy o karierze aktorskiej i próbuje zdobyć serce pięknej asystentki notariusza, Heleny. Poziomka opiekuje się także trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Kiedy Helena traci posadę, zakochany Wincenty proponuje jej pracę w swoim sklepie. Tymczasem dzięki protekcji sąsiada, znanego artysty Krupkowskiego, Wincentemu nadarza się okazja do scenicznego debiutu.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„ABC miłości” (1935) reż. Michał Waszyński, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

„Dziewczyna szuka miłości” 

reż. Romuald Gantkowski, Polska 1937

W latach 20. i 30. Polacy odnosili wielkie sukcesy na międzynarodowych zawodach lotniczych. Przemysł lotniczy, choć po odzyskaniu niepodległości zaczynał od zera, stał się jedną z wizytówek młodego państwa. Powstawały nowatorskie konstrukcje samolotów, na których polscy lotnicy zdobywali nagrody. Poza małymi samolotami produkowano w Polsce, o czym mało kto dziś pamięta, także samoloty pasażerskie.

W filmie Romualda Gantkowskiego znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych nakręconych przez znakomitych operatorów.

Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. Pochodzący z biednej rodziny młody mężczyzna znajduje sprzymierzeńca i sponsora w osobie polskiego milionera z Brazylii. W roli konstruktora wynalazcy wystąpił Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej – piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska, a w jednej z głównych ról – Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

Więcej o filmie na stronie projektu NITROFILM


„Dziewczyna szuka miłości” (1937) reż. Romuald Gantkowski, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

 

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. 

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria