„Marcowe migdały ” – pokaz dla szkół

09.03.2018

W pięćdziesiątą rocznicę Marca '68 zapraszamy do kina Iluzjon na pokaz filmu Radosława Piwowarskiego będącego opowieścią o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Seans odbędzie się 28 marca, o godz. 9:30.

 

 

Marcowe migdały

reż. Radosław Piwowarski, 1989, 89 minut

Polska, marzec 1968. W jednym z prowincjonalnych miasteczek trwa propagandowa nagonka na Żydów. Zdarzenia te widzimy oczami grupy przyjaciół, uczniów klasy XI c miejscowego liceum, którzy właśnie muszą odrobić pierwszą gorzką lekcję dorosłości zanim zostaną rozdzieleni przez absurdalne podziały i przymusowe emigracje.

„Marcowe migdały to film o pokoleniu, którego młodość przypadła na koniec lat sześćdziesiątych. W 1968 roku ci młodzi ludzie zetknęli się ze sprawami, których do końca nie rozumieli: dowiadywali się o tym, że jeden z nich jest dobrym Polakiem, a drugi nie, bo jest syjonistą. Rozpoczęło się masowe opuszczanie kraju; całe klasy żegnały swoich kolegów, nauczycieli." – mówił o „Marcowych migdałach" Radosław Piwowarski, który zawarł w filmie wiele osobistych wątków i odniesień do prawdziwych postaci.

„Piwowarski (...) zrobił film nostalgiczny, w którym nawet kicz i głupota mają swoje miejsce. Efektem jest zgrzyt emocjonalny: to co oglądamy, jest pociągające i odpychające zarazem." – pisał Tadeusz Sobolewski.

Za czułość i ciepło z jakim potraktował swoich bohaterów i użycie komediowej formy, by snuć głęboko prawdziwe i dramatyczne refleksje o istocie ludzkiej egzystencji, reżyser został nagrodzony w 1990 roku na Festiwalu w Łagowie, otrzymał też Nagrodę Międzynarodowego Forum Kultury.

„Marcowe migdały" (1989), reż. R. Piwowarski, fot. Fototeka FINA

 

Bilety i rezerwacje

Bilety dla szkół: 12 zł

Normalne: 14 zł

Cena biletu grupowego ustalana indywidualnie: kzabawska@fn.org.pl

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria