Potańcówka w stylu retro – Święto Niemego Kina

06.04.2018

Trwa moda na muzykę rodem z przedwojennej Warszawy. Twórczość Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Gold rozbrzmiewa w utworach zespołów Bodo czy Jazz Band Młynarski-Masecki. Po teksty z tego okresu sięga punkowa Hańba!, a klimat potańcówek tamtego okresu oddaje ośmioosobowa Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Zespół, który przyznaje się do inspiracji ówczesnymi walcami, polkami, foxtrotami, tangami i rumbami. Zasłuchana w piosenkach i pieśniach Wiery Gran, Mieczysława Fogga czy Adama Astona orkiestra wystąpi w kinie Iluzjon podczas Święta Niemego Kina zaraz po zakończeniu ostatniego piątkowego pokazu (20 kwietnia, godz. 22:00). W ten sposób zostaniemy jeszcze przez dwie godziny w świecie tak bliskim Poli Negri. Potańcówka potrwa do godziny 24:00 i złożą się na nią trzy półgodzinne występy. W krótkich przerwach pomiędzy nimi posłuchamy płyt winylowych ze starego gramofonu z tubą.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna ma na koncie trzy albumy. Ich debiut „Umówmy się na dziś” otrzymał trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia oraz Wirtualne Gęśle – nagrodę przyznawaną przez internautów dla najlepszej płyty z muzyką folkową. Zespół występuje w składzie:

Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon;
Lena Nowak – klarnet;
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka;
Jakub Fedak – wibrafon;
Krzysztof Baranowski – gitara, mandolina;
Łukasz Owczynnikow – kontrabas;
Mateusz Kowalski – perkusjonalia;
Marcin Axis Żebrowski – mandolina, gitara.

Na zakończenie piątkowej nocy, gdy tylko zakończy się potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną, stery przejmie duet Baczyński-Weber, który zaprezentuje muzykę z basenów mórz wszelakich. Tropikalium to prawdziwa podróż dookoła świata, bo, jak zapewniają DJ’e,: „zahaczymy o Amerykę Południową, kontynentalną Afrykę i Wyspy Zielonego Przylądka. Nie omijamy pustynnych burz, ani karaibskich szkwałów.” Bartosz Weber i Wojtek Baczyński przedstawiają się jako kolekcjonerzy płyt niezwykłych. Interesuje ich zarówno tzw. world music, jak i różne zakątki muzyki elektronicznej. Związany z warszawską sceną Lado ABC Weber jest członkiem i animatorem wielu głośnych zespołów takich jak: Mitch & Mitch,  Baaba, Slalom i Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Od niedawna występuje również solowo. Baczyński to w kręgu stołecznych melomanów kolekcjoner płyt, głównie z Ameryki Południowej.


Piątek | 20.04.2017
Godz.: 22:00

Na wydarzenie wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc pozostaje ograniczona.

Wewnątrz kina Iluzjon z względów bezpieczeństwa jednocześnie przebywać może maksymalnie 300 osób. 

Decyduje kolejność wejść. Pozostałe osoby będą wpuszczane w sytuacji, gdy ktoś zrezygnuje z dalszego uczestniczenia w potańcówce.

Galeria