Wystawa „Pola Negri. Legenda kina”

23.04.2018

Choć Święto Niemego Kina już za nami to wciąż można jeszcze oglądać na dziedzińcu kina Iluzjon oraz w przestrzeni siedziby FINA na ulicy Wałbrzyskiej 3/5 wystawę „Pola Negri. Legenda kina” udostępnioną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Wystawa o Poli Negri jest jak dotąd najbardziej wyczerpującą i bogatą w archiwalia ekspozycją jaka powstała na temat aktorki. Powstała 10 lat temu we współpracy z wieloma archiwami światowymi, z udziałem osób i instytucji zajmujących się twórczością Negri i niewątpliwie zwraca uwagę na jej niepodważalną wartość merytoryczną.

W kinie Iluzjon wystawa prezentowana jest w formie elektronicznej w foyer oraz plenerowej na dziedzińcu kina, natomiast w siedzibie FINA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5, w kawiarni Iluminacja można obejrzeć oryginalne plansze kolażowe udostępnione przez Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz wirtualną prezentację materiałów archiwalnych związanych z artystką.

Jest to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Pokazuje sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych. Dzięki naszym zagranicznym partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA m.in.: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount Pictures otrzymaliśmy archiwalia, które po raz pierwszy mogą obejrzeć miłośnicy kina. Pola Negri zagrała w 63 filmach, w Polsce tylko w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Wystawę prezentowaną w Iluzjonie będzie można oglądać do 29 kwietnia.  

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

Galeria