15. FF Millennium Docs Against Gravity

07.05.2018

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 11-20 maja. Zachęcamy hasłem: ODERWIJ SIĘ! – od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity pokażemy 160 filmów non-fiction, które oferują to, co w kinie najważniejsze – emocje!

Pokażemy najnowsze, najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. nominowane do Oscara® „Twarze, plaże” („Faces Places”) legendarnej reżyserki Agnès Vardy, laureatki honorowego Oscara®, i JR-a, francuskiego artysty i fotografa. W programie 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity także „Wędrówki ludów” („Human Flow”) Ai Weiweia, prawdopodobnie najbardziej znanego współczesnego chińskiego artysty, i nagrodzone na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance „Genesis 2.0” („Genesis 2.0”) Christiana Freia i Maxima Arbugaeva – o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii.

W programie festiwalu – opowieści o artystycznym i intymnym życiu światowej sławy twórczyń i twórcówSophie Fiennes w „Grace Jones” („Grace Jones: Bloodlight and Bami”) przedstawia portret tytułowej ikony popkultury lat 70. i 80. Z kolei film „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” („Westwood: Punk, Icon, Activist”) Lorny Tucker przybliża inną fascynującą postać: angielską projektantkę mody. „MATANGI/MAYA/M.I.A.” („MATANGI/MAYA/M.I.A.”, reż. Steve Loveridge) to unikalny, intymny portret naczelnej buntowniczki branży muzycznej: M.I.A.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity jak co roku jest okazją zobaczenia najnowszych, najciekawszych filmów polskich twórców. W programie „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na MFF w Wenecji jako najlepszy film dokumentalny w sekcji Venice Classics. Pokażemy nagrodzony na Festiwalu IDFA film „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego. Przedstawimy również film „Szukając Jezusa”, najnowszy projekt Katarzyny Kozyry.

W sekcji Mistrzowie prezentujemy filmy nominowanego do Oscara® Barbeta Schroedera – m.in. jego najnowszy „Wielebny W.” („The Venerable W.”), oraz filmy Madsa Brüggera, badającego granice prowokacji dziennikarskiej, wielkiego demaskatora naszych czasów. 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity w Warszawie odbędzie się w dniach 11-20 maja.

Do zobaczenia na Festiwalu!

 

Więcej o festiwalu:

www.docsag.pl

www.facebook.com/ docsagainstgravity

Galeria