Spotkanie z Romanem Kłosowskim oraz projekcja filmu 'Kramarz'

15.05.2013

22 maja o godz. 19.00 kino Iluzjon zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – spotkanie ze znanym i lubianym aktorem Romanem Kłosowskim w ramach promocji jego biografii „Z kłosem przez życie” autorstwa Jagody Opalińskiej połączone z projekcją filmu „Kramarz”, gdzie zagrał swoją życiową rolę.

Film Andrzeja Barańskiego powstał na podstawie autobiograficznej powieści Edwarda Kozieła „Wspomnienia wędrownego kramarza”. Jego główny bohater – Edward Chruścik (znakomicie grany przez Kłosowskiego) – staje przed sądem, co staje się pretekstem do opowiedzenia kolei swojego życia. Okazuje się, że miał niełatwe życie i po wielu przejściach za sposób zarabiania pieniędzy obiera kramarstwo. Wędruje po Polsce, handlując dewocjonaliami, narażony na niewygody wędrowniczego życia i działania nieuczciwej konkurencji. W końcu pada jej ofiarą – staje przed sądem oskarżony o nielegalny handel. Film Barańskiego to barwny obraz polskiej prowincji okresu PRL-u widziany oczami prostego człowieka w doskonałym wykonaniu Romana Kłosowskiego. Jest to również obraz o zachowaniu własnych moralnych zasad wobec zmieniającej się i nieraz okrutnej rzeczywistości.

W ramach spotkania z Romanem Kłosowskim odbędzie się premierowy pokaz notacji filmowej „Roman Kłosowski: komik z łezką”, która została zrealizowana przez Filmotekę Narodową. Dokument ukazuje aktora poprzez jego wypowiedzi oraz fragmenty filmów, dając obraz wszechstronnego artysty oraz wyjątkowego człowieka. Aktor opowiada o swojej współpracy m.in. z Andrzejem Munkiem, Czesławem Petelskim i Andrzejem Kondratiukiem, zdradza tajniki aktorstwa oraz dzieli się osobistymi refleksjami. Dokument powstał pod opieką artystyczną i we współpracy ze znanym dokumentalistą Józefem Gębskim.

Po projekcji odbędzie się spotkanie, które poprowadzi Michał Chaciński. Wydarzenie to będzie niepowtarzalną okazją do poznania serialowego Maliniaka i dowiedzenia się wielu nieznanych do tej pory faktów na temat tego popularnego aktora.

Bilety na seans – 11, 13 zł
Na spotkanie wstęp wolny

Kino Iluzjon
Ul. Narbutta 50 a

iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl


Roman Kłosowski, Jagoda Opalińska
"Z Kłosem przez życie"

W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica pracy artystycznej Romana Kłosowskiego, zwanego w środowisku aktorskim Kłosem, Romulą lub Romusiem. Osobiście wolę Go nazywać Romanem lub Romkiem.

Bohater tej książki nie wymaga dodatkowej rekomendacji. Jest artystą wszechstronnym – aktorem, reżyserem, a nawet dyrektorem i w jakimś sensie celebrytą nominowanym przez publiczność, mimo swojej wrodzonej skromności, nieśmiałości i wielkiego poczucia humoru na swój temat. Jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych współczesnych aktorów komediowych. Widzowie Go pokochali w kultowej postaci Maliniaka. Ta w gruncie rzeczy drugoplanowa rola w serialu telewizyjnym Czterdziestolatek Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza dzięki kunsztowi aktorskiemu i wdziękowi Romana Kłosowskiego stała się Jego wielkim sukcesem i… zmartwieniem zarazem. Zmajoryzowała wszystkie Jego dotychczasowe dokonania artystyczne, a było ich wiele zarówno w filmie i teatrze, jak i na estradzie czy w kabarecie. Jest przecież Romek czarującym, powszechnie lubianym aktorem mimo nienadmiernego wzrostu, nienachalnej urody ani rzucającej się w oczy zbyt szczupłej sylwetki; jak sam o sobie mówi – jest przystojny inaczej… A jednak potrafił rozkochać w sobie tłumy wielbicielek i wielbicieli. Swoją pozorną nieporadnością ruchową, ciągłym zdziwieniem na pełnej naiwności i melancholijnej tęsknoty za wiedzą, pięknej fioletowej twarzy – wywołuje huragany śmiechu i zaraża radością całą widownię. Oczywiście jak każdy rasowy komik marzy o rolach dramatycznych czy lirycznych. Zagrał ich zresztą kilka z pełnym zaangażowaniem swojego aktorskiego warsztatu, budząc szacunek i uznanie widzów, lecz publiczność kocha Go ciągle za… Maliniaka.

Osobiście cenię Go najwyżej jako aktora filmowego i uważam, że w tej dziedzinie jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Wiem jednak, że On sam najczulej kocha teatr, a w nim role romantyczne i tragiczne. Zagrał na scenie wiele znakomitych postaci, których wspomnienie znajdą Państwo w tej książce.


Zbigniew Korpolewski

Galeria