Repremiera | Córka generała Pankratowa

01.06.2018

Po ponad 80 latach na srebrny ekran powraca jeden z największych hitów kina przedwojennego – „Córka generała Pankratowa”! Opowieść o zakazanej miłości z wielką historią w tle już 15 czerwca w kinie Iluzjon! 

O filmie

Zrealizowana w 1934 roku „Córka generała Pankratowa” Mieczysława Znamierowskiego i Józefa Lejtesa to historia wielkiej miłości, której na drodze stają rodzina i rewolucja. Główna bohaterka, Aniuta, jest córką bezwzględnego rosyjskiego generała, bezlitośnie walczącego z rewolucjonistami. Dziewczyna początkowo nie zgadza się z hasłami buntowników, ale płynąca w jej żyłach polska krew i miłość do przystojnego rewolucjonisty zmieniają jej nastawienie. W roli tytułowej wystąpiła jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Nora Ney.

Mimo wielkiej gwiazdy w obsadzie i zaangażowaniu Juliana Tuwima (napisał piosenkę, którą Aniuta miała zaśpiewać z ekranu), film nie trafił szybko do kin, ponieważ już na etapie produkcji wzbudził protesty dwóch uczestniczek sfilmowanych wydarzeń. Ostatecznie – po dokręceniu kilku scen, wycięciu wszystkich kontrowersyjnych wątków i zmianie tytułu (pierwotnie był to „Zamach na Skałłona”) – został wprowadzony na ekrany. Pomimo ogromnego okaleczenia film spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno krytyki jak i publiczności. Rola Nory Ney również zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji.

W zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego znajdują się dwie kopie filmu. W latach 2011-2013 wszystkie materiały filmowe poddano konserwacji i digitalizacji. Natomiast w 2017 roku w Archiwum Stanowym w Albany odnaleziono oryginalną listę dialogową. Pozwoliło to zestawić ze sobą obie kopie filmu i przywrócić jego eksportową wersję, dystrybuowaną przed wojną w amerykańskich kinach.

Spotkanie

O filmie oraz fenomenie Nory Ney porozmawiają Stanisław Janicki – polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina oraz Grzegorz Rogowski, filmograf FINA, autor książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.

Potańcówka

Po seansie, ok. godz. 21:00, zapraszamy na sąsiedzką potańcówkę w klimacie retro, która się odbędzie we foyer kina. Poprowadzi ją Dj Rachell. Stroje nawiązujące do lat 20., 30., 40., a nawet 50. mile widziane!

Bilety

Bilety w cenie 12/14 zł dostępne w kasie kina Iluzjon oraz on-line.

Galeria