3 x Polański

07.06.2018

W 1968 roku mało znany amerykańskiej publiczność reżyser z Europy nakręcił film, po którym stał się jednym z najgorętszych nazwisk Hollywood. Ten reżyser to Roman Polański, a film „Dziecko Rosemary”. 12 czerwca – dokładnie w 50. rocznicę premiery – przypomnimy kultowy horror. Z tej okazji zapraszamy również na unikalny pokaz studenckich etiud reżysera oraz jego najnowsze dzieło – „Prawdziwa historia”.


„Dziecko Rosemary” oraz dyskusja

Czas obchodzi się z „Dzieckiem Rosemary” wyjątkowo łaskawie – mimo półwiecza na ekranach, jeden z największych horrorów w historii kina nadal wzbudza wielkie emocje: trzyma w napięciu, budzi grozę, a wiernych widzów bawi dyskretnym humorem. Historia młodej, spodziewającej się dziecka mężatki (Mia Farrow), wokół której zakleszcza się krąg niejasnych wydarzeń i tajemniczych zbiegów okoliczności, wciąż nie przestaje skłaniać do egzystencjalnych refleksji na temat zła czającego się w codzienności oraz tego, na ile naprawdę udaje nam się poznać otaczających nas ludzi, wliczając w to najbliższych.

Projekcję filmu poprzedzi dyskusja o fenomenie niesłabnącej mocy odziaływania filmu, jego kulturowym kontekście i przekazie, a także o niezapomnianej ścieżce dźwiękowej Krzysztofa Komedy. Debatę z kulturoznawczynią Klarą Cykorz i filmoznawczynią Ewą Szponar, poprowadzi dr Karol Jachymek.


„Szkolne lata Polańskiego”

Zanim Roman Polański osiągnął międzynarodowy sukces i stał się ulubieńcem Hollywood, studiował reżyserię filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, której  formalnie nigdy nie ukończył. W czasie studiów zrealizował kilka etiud i filmów krótkometrażowych, w tym słynny „Dwaj ludzie z szafą” (1958). 24 czerwca, w cyklu „Szkolne lata Polańskiego”, pokażemy jego pierwsze próby reżyserskie – zarówno znane, jak i te o których prawdopodobnie nie słyszeliście. W programie: „Uśmiech zębiczny” (1956), „Ssaki” (1962), „Rozbijemy zabawę” (1958), „Morderstwo” (1956), „Lampa” (1959), „Gdy spadają anioły” (1959), „Dwaj ludzie z szafą” (1958).


„Prawdziwa historia”

Na koniec wisienka na torcie – kino Iluzjon zaprasza na pokazy najnowszego filmu Polańskiego – „Prawdziwa historia”, z Emmanuelle Seigner i Evą Green w rolach głównych. Tym razem reżyser stworzył mroczny thriller psychologiczny o toksycznej relacji popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką.

Zapraszamy w czerwcu do kina Iluzjon (ul. Narbutta 50a, Warszawa).


Informacje o akredytacjach

Uprzejme prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 11 czerwca 2018, do godz. 15:00 pod adres: media@nina.gov.pl

Galeria