„Wolne miasto” Stanisława Różewicza – repremiera filmu

21.08.2018

1 września o godz. 19:30 zapraszamy na repremierę filmu „Wolne miasto” Stanisława Różewicza z 1958 roku – w 60. rocznicę premiery oraz w 79. rocznicę przedstawionych wydarzeń.

Film został poddany cyfrowej rekonstrukcji w formacie 4K dzięki współpracy FINA i Zespołu Filmowego TOR. Prace rekonstrukcyjne zostały wykonane przez zespół FINA, kolorkorekcję filmu nadzorował oraz o jego finalnej estetyce zadecydował wybitny polski operator i jeden ze współtwórców fenomenu polskiej szkoły filmowej, Jerzy Wójcik.

O filmie

Wojenny film Stanisława Różewicza, odwołując się do zdjęć archiwalnych, przedstawia przebieg bohaterskiej obrony Poczty Gdańskiej w dniu wybuchu II wojny światowej. Twórcy filmu jako pierwsi w polskim kinie poruszyli temat września 1939 roku i zrobili to, pokazując nie najsłynniejsze batalie kampanii wrześniowej, lecz epizod wówczas jeszcze mało znany. Film opowiada o dramatycznych losach,  heroizmie i poświęceniu grupy zwykłych ludzi, cywilów, broniących do ostatniej chwili skrawka ziemi, który był dla nich Polską w Wolnym Mieście zawładniętym przez wrogie wojska.

„Wolne miasto” z 1958 roku to jeden z najwybitniejszych filmów nurtu polskiej szkoły filmowej, którym reżyser potwierdził swój styl, opierający się na drobiazgowej i wyciszonej narracji oraz próbie zbliżenia się do tajemnicy czasu, o którym opowiada. Pod względem gatunkowym obraz ten otwierał w polskiej kinematografii nowy rozdział, będąc pierwszym „reinscenizowanym dokumentem wojennym”. Film zachwycał także wspaniałą grą aktorską i  przejmującymi zdjęciami Władysława Forberta.

Nad ranem 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczyna ostrzał Westerplatte i II wojnę światową. Pracownicy Poczty Polskiej w Gdańsku chwytają za broń. Do walki z wojskami wroga przystępują wszyscy pocztowcy: zarówno będący tuż przed emeryturą listonosz Rajca, jak i młoda telegrafistka Irena. Wszyscy oni niezachwianie wierzą, że wkrótce nadejdzie odsiecz. Stopniowo kończy się amunicja, przybywa rannych, a nieprzyjaciel naciera z coraz większą siłą.

 

Przed filmem zapraszamy na rozmowę z Pawłem Różewiczem, którą poprowadzi Piotr Śmiałowski (FINA). 

 

Bilety i rezerwacje

01.09.2018, godz 19:30
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu

Miejsca na pokaz są nienumerowane.

Cena biletu  10 zł

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria