Alfabet Retrokina: A jak Amant

07.09.2018

Retrokino wraca w nowej odsłonie: „Alfabet Retrokina”. Zaczynamy od litery A jak AMANT. Po wakacjach pozostajemy w lekkim klimacie, dlatego pokażemy dwie komedie z Aleksandrem Żabczyńskim – jednym z najpopularniejszych aktorów okresu międzywojennego, który skradł serca tysięcy kobiet. Wybranym pokazom będą towarzyszyć prelekcje filmografów FINA i zaproszonych gości.

 

Filmy

 

Jadzia, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1931

Tytułowa Jadzia jest córką Malicza, właściciela firmy produkującej sprzęt sportowy. Przedstawiciele konkurencyjnej firmy Oksza prowadzą z Maliczem ostrą walkę o prymat i starają się skłonić znaną mistrzynię tenisa – noszącą także imię Jadzia – by na prestiżowym meczu zagrała ich rakietą. Zbieżność imion i pewien zbieg okoliczności sprawiają, że Jan, syn prezesowej Okszy, bierze młodą Maliczównę za słynną tenisistkę i usiłuje ją sobie zjednać. Pomyłka wywołuje serię zabawnych intryg i nieporozumień, w których biorą udział wszyscy członkowie obu rodzin.

 

16.09.2018, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe prelekcja Grzegorza Rogowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
30.09.2018, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu


Będzie lepiej, reż. Michał Waszyński, Polska 1936

Komedia sytuacyjna z doborową obsadą i wpadającą w ucho muzyką – stwarza okazję powrotu do przedwojennego polskiego Lwowa i jego niepowtarzalnej atmosfery. Szczepko i Tońko, lwowscy batiarzy, zatrudnieni w fabryce zabawek, zostają zwolnieni z pracy. W parku znajdują porzucone niemowlę, które postanawiają oddać na wychowanie ciotce mieszkającej na wsi. Po drodze spotykają Wandę, właścicielkę sklepu z zabawkami. Dziewczyna przyjechała do Lwowa ze stryjem, który chce ją wydać za mąż za właściciela fabryki. W skutek zbiegu okoliczności dziecko trafia do Wandy, która wraca z nim do Warszawy. Szczepko i Tońko wyruszają w ślad za dziewczyną, mnożą się skomplikowane i zabawne sytuacje.

 

09.09.2018, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
23.09.2018, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Filmy będą wyświetlane w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Galeria