Październik w Iluzjonie

28.09.2018

Do miasta wróciła jesień, studenci, chłód i wczesne wieczory. Do kina Iluzjon – repertuar na taki właśnie czas. Dla studentów i innych ciekawych świata, dla pamiętających najlepsze lata kina i dopiero odkrywających klasykę, dla dorosłych i dla tych wszystkich, którzy jesień witają z nostalgią.

Dokumenty biograficzne, mimo skupienia na konkretnej postaci, wciąż tyle samo mówią o sposobie myślenia człowieka za kamerą, co o bohaterach tych filmów. John Maloof poświęcił kawałek życia kobiecie, której nigdy nie poznał. W filmie Szukając Vivian Maier odkrył tajemnicę, którą bohaterka ukrywała do śmierci. Banksy w Wyjściu przez sklep z pamiątkami zbudował narzędzie piętrzenia iluzji i kłamstw, mające nas skłonić do trzeźwego myślenia. Bracia, Wojciecha Staronia, to opowieść o artyście i naukowcu, którzy po ucieczce z sowieckiego łagru, całe życie spędzają razem, kochając się i nienawidząc jednocześnie. Październik rozpoczynamy Sekcją dokument. Artyści, w której pokażemy także przedpremierowo film o jednym z największych reżyserów w historii kina: Bergman rok z życia.

Bergman – rok z życia, reż. Jane Magnusson, mat. promocyjny


Na późne październikowe wieczory, i tylko dla dorosłych, zaplanowaliśmy cykl Niemoralnych opowieści Waleriana Borowczyka, ze słynnymi animacjami i legendarnym filmem Goto wyspa miłości z roku 1968. Przeglądowi towarzyszy pokaz najnowszego dokumentu o tym wciąż fascynującym artyście, który inspirował się de Sadem i francuskim libertynizmem i którego twórczość często była zakazywana przez cenzurę obyczajową. O filmie Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka opowie jego twórca, Kuba Mikurda.

Cztery pory roku, Wrzeciono czasu, Słoneczny zegar – „To cały czas kręcimy ten sam film?” pyta Iga Cembrzyńska, „żona” w jednym z nich. Pokażemy je wszystkie – i te, zwane tryptykiem gzowskim i wcześniejsze, w tym kultową dziś Hydrozagadkę, Wniebowziętych z Maklakiewiczem i Himilsbachem i Jak to się robi.

Cykl Andrzej Kondratiuk – reżyser prywatny –  przypomni jego twórczość, bo o nim samym, w rok po śmierci opowiada pełen ciepłego humoru, oklaskiwany na tegorocznym FPFF w Gdyni, także przez samą Igę Cembrzyńską, film jego brata, Janusza Kondratiuka Jak pies z kotem, który w Iluzjonie już na przedpremierowych pokazach.

Jak pies z kotem, reż. Janusz Kondratiuk, mat. promocyjny


Są takie filmy, po których poza historią i obrazami zostaje z nami muzyka, czasem jedna piosenka, czasem jeden charakterystyczny motyw, innym razem cała ścieżka dźwiękowa, dzięki której wciąż żywe są emocje towarzyszące nam podczas seansu.
W październiku zapraszamy na nasz subiektywny wybór filmów według kryterium „soundtrack, którego nie da się zapomnieć”. Muzyka tak różna, jak historie, które ilustruje i czasy, kiedy powstała. Od Piętro wyżej, przez Windą na szafot, Underground, po Wrong. Zapraszamy na Filmy do słuchania – na pewno wpadną w ucho!

Z nowości poza Bergmanem i Kondratiukiem zapraszamy na filmową kozetkę Marka Koterskiego. 7 uczuć już podbija internet zwiastunem, widzów pewnie jak zwykle uwiedzie groteskową psychoterapią. Po obleganym pokazie przedpremierowym, pokażemy znowu Czyścicieli internetu Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka.

W październiku także oczekiwany w całej Europie Donbas Siergieja Łoźnicy i Ukraina! Festiwal Filmowy.


Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)

Kup bilet online 


Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar tygodniowy: 05.10-11.10.2018 [pdf] [92 KB]
Repertuar tygodniowy: 12.10-18.10.2018 [pdf] [88,9 KB]
Repertuar tygodniowy: 19.10-25.10.2018 [pdf] [90 KB]
Repertuar tygodniowy: 26.10-01.11.2018 [pdf]