Władysław Ślesicki jest niepowtarzalny – retrospektywa i wystawa

07.11.2018

Fundacja im. Władysława Ślesickiego zaprasza do kina Iluzjon na retrospektywę i wystawę poświęconą reżyserowi w dniach 1  5 grudniaPodczas retrospektywy pokazane zostaną najciekawsze i najczęściej nagradzane filmy fabularne i dokumentalne Ślesickiego, a goście wystawy poznają jego drogę artystyczną. Retrospektywę zakończy koncert pt. „Dźwięki z pustego obszaru” zespołu Marzeny Majcher z wizualizacjami zaczerpniętymi z fragmentów pokazywanych filmów.

Zapowiedzią retrospektywy będzie spotkanie z książką „Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy” 25 listopada w Big Book Cafe.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Jednym z zadań naszej Fundacji jest przybliżanie twórczości mojego ojca, Władysława Ślesickiego, który został zapamiętany jako reżyser „W pustyni i w puszczy”, ale największe sukcesy odnosił jako dokumentalista mówi Adam Ślesicki, syn reżysera. Dlatego szczególnie zapraszam na projekcje, na których prezentujemy właśnie te wcześniejsze prace. Będą to oczywiście najbardziej nagradzane: „Płyną tratwy”, „Rodzina człowiecza”, czy „Zanim opadną liście”, ale też mniej znane filmy. Ciekawostką może być fakt, że w jednym z nich, pt. „Góra” wystąpiła moja mama, Barbara Ślesicka: film opowiada o nauczycielce, która codziennie pokonuje wiele kilometrów w górach, by dotrzeć do szkoły.


Władysław Ślesicki, rok 1969, mat. organizatora

 

Program wydarzeń

 

25.11 | niedziela, Big Book Cafe

12.00  czytanie książki „Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy”, oraz spotkanie z synem Władysława Ślesickiego, producentem filmowym Adamem Ślesickim                                                                                               

1.12 | sobota, Kino Iluzjon

18.00 wernisaż wystawy, promocja książki Kino Iluzjon – foyer                        

19.00 projekcja „Droga daleka przed nami” Kino Iluzjon sala Mała Czarna
             

2. 12 | niedziela, Kino Iluzjon

16.00 projekcja „W pustyni i w puszczy” cz. I Kino Iluzjon sala Mała Czarna

18.00 projekcja „W pustyni i w puszczy" cz. II Kino Iluzjon sala Mała Czarna
                                                                                

3.12 | poniedziałek, Kino Iluzjon

19.00 projekcja zestaw dokumentalny I Kino Iluzjon sala Mała Czarna

zestaw I: „Gdzie diabeł mówi dobranoc” // „Ludzie z pustego obszaru” // „Spacer w Bieszczadach” // „Opowieść o drodze”

                

4.12 | wtorek, Kino Iluzjon

19.00 projekcja zestaw dokumentalny II Kino Iluzjon sala Mała Czarna    

zestaw II: „Wśród ludzi” // „Ludzie i ryby” // „Płyną tratwy” // „Góra”

                          

5.12 | środa, Kino Iluzjon

19.00 projekcja zestaw dokumentalny III Kino Iluzjon sala Mała Czarna

zestaw III: „Zanim opadną liście” // „Rodzina człowiecza” // „Chyłe pola”

21.00 koncert „Dźwięki z pustego obszaru” – muzyka do filmów Władysława Ślesickiego – Marzena Majcher z zespołem: Andrzej Wojciechowski, Michał Pałka-Keff.
            – Kino Iluzjon – sala Stolica

22.00 finisaż wystawy Kino Iluzjon foyer  

 

„Rodzina człowiecza” (1966), reż. Władysław Ślesicki, mat. organizatora

 

Twórczość Władysława Ślesickiego

Tematem, do którego często powracał Władysław Ślesicki był los mieszkańców polskiej prowincji, chyba najpiękniej przedstawiony w „Rodzinie człowieczej”. Film został doceniony w Wenecji, gdzie otrzymał Grand Prix oraz w Krakowie, gdzie został wyróżniony Złotym Lajkonikiem (1966 r.). Wśród innych nagradzanych dokumentów znalazły się „Płyną tratwy” (Złoty Smok na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1962 r.) oraz „Zanim opadną liście...” (Srebrny Lajkoniki na KFF w 1964 r.).

W programie Kina Iluzjon znalazł się również nakręcony wspólnie z Kazimierzem Karabaszem dokument „Ludzie z pustego obszaru”, opowiadający o młodzieży z warszawskiej Pragi (1957 r.) oraz fabuły. Najpopularniejszą z nich „W pustyni i w puszczy” (1973 r.) obejrzało ponad 30 mln widzów, dzięki tej frekwencji zdobyła w polskim box office drugie miejsce, zaraz po „Krzyżakach”. Filmem otwarcia retrospektywy będzie natomiast „Droga daleka przed nami”, w której Ślesicki opowiedział wojenną historię młodych harcerzy z Szarych Szeregów po upadku Powstania Warszawskiego. Film inspirowany był jego własnymi przeżyciami.

Tytuł wystawy i retrospektywy „Władysław Ślesicki – jest niepowtarzalny” został zaczerpnięty z napisanego w 1966 r. przez Stanisława Janickiego artykułu: Ślesicki należy do tych reżyserów, którzy choć mówią stale o tym samym  potrafią powiedzieć coś nowego. Może właśnie na tym polega talent i wrażliwość artysty? Ślesicki jest niepowtarzalny. Na szczęście! Bo mrówki po plecach zaczynają mi chodzić, że znalazłby się ktoś, kto zacząłby go naśladować. Zbyt wiele takich potworków zrealizowanych przez znakomitych kopistów oglądaliśmy już na ekranie. Wystawa została przygotowana przez Piotra Pławuszewskiego oraz zespół Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i zaprezentowana po raz pierwszy na festiwalu OFF Cinema w 2013 roku.

mat. organizatora


Podczas przeglądu będzie można nabyć w kasie kina Iluzjon box DVD Władysław Ślesicki z serii: Polska Szkoła Dokumentu. Cena: 19,90zł.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (na podstawie ograniczonej puli wejściówek, które będzie można odbierać od 16 listopada w kasie Iluzjonu).

Organizatorem przeglądu i wystawy jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

Galeria