19.11 | Warszawska premiera filmu „Archikosmos”

30.10.2018

Po raz pierwszy w Warszawie! Doskonale przyjęty na południu Polski „Archikosmos”, film Marcina Nowaka i Marcina Zasady o powojennej, kosmicznej architekturze Katowic. Odpowiada m.in. na pytanie dlaczego Spodek jest spodkiem i skąd na Śląsku wzięły się idee, nawiązujące do kosmicznego podboju kosmosu i architektury googie. Po seansie dyskusja z twórcami na temat architektury modernistycznej powojnia. Zapraszamy na seans 19 listopada, o godz. 19:30.

Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak pozaziemskich horyzontach. Choć z orbitalnej perspektywy Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50, 60 i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi, gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu. Epoka zwana „space age” – era kosmiczna, pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo. Zapytajmy sami siebie: czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego katowicki Spodek jest spodkiem, czemu zawdzięcza kosmiczne kształty i dlaczego zbudowano go akurat tutaj, w przemysłowym centrum powojennej Polski?

Na te pytania postanowili odpowiedzieć dwaj dziennikarze: Marcin Zasada, publicysta Dziennika Zachodniego i autor cyklu „Śląsk, którego nie było” i Marcin Nowak, geograf, bloger, autor przewodników po miastach i filmów promocyjnych woj. śląskiego, którzy odbyli podróż w czasie, śladem archiwów, niezrealizowanych projektów, pracowni słynnych śląskich architektów, zakamarków zapomnianej architektury, będącej kiedyś dumą powojennego modernizmu. Wszystko po to, by sprawdzić, czy nowatorskie dzieła architektury lat PRL na Śląsku nie powstały m.in. w wyniku inspiracji erą kosmiczną i okresem „wyścigu do gwiazd”.

O twórcach

Marcin Zasada
Dziennikarz Dziennika Zachodniego. Autor i gospodarz politycznej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. Publikował w takich tytułach, jak PolitykaPlayboyFocus czy Fabryka Silesia. Wielokrotny laureat konkursu dziennikarskiego „Silesia Press”, w tym, jako pierwszy dziennikarz prasowy w historii konkursu, zdobywca Grand Prix (2-krotnie: w 2014 i 2016 roku). W redakcji DZ odpowiedzialny głównie za tematykę polityczno-społeczną, ale od lat na łamach najważniejszego dziennika w województwie prezentuje również problematykę związaną z historią architektury, materialnego dziedzictwa Śląska oraz regionalnej tożsamości. Autor projektu „Śląsk, którego nie było”, poświęconego śląskiej architekturze. Pomysłodawca, współautor filmu dokumentalnego „Archikosmos”.

Marcin Nowak
Przez 10 lat pracował w mediach (MMSilesia, Dziennik Zachodni) jako osoba odpowiedzialna za multimedialną transformację w redakcji. Autor filmów promocyjnych, laureat konkursu filmowego Ministerstwa Turystyki Japonii. Z wykształcenia geograf Wydziału Nauk o Ziemii Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w dziedzinie produktu turystycznego. Autor największego w Polsce bloga o podróżach: Gdziewyjechac.pl. W filmie „Archikosmos” odpowiedzialny za warstwę wizualną dzieła.


 

Bilety i rezerwacje

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Kup bilet online 

Galeria