Luty w Iluzjonie

30.01.2019

Kazimierz Kutz jeden z najważniejszych polskich reżyserów, wizjoner kina, działacz społeczny. 16 lutego 2019 roku Kazimierz Kutz obchodziłby 90. urodziny. Wspominamy najważniejsze dzieła tego wybitnego reżysera, zarówno filmowe jak i zrealizowane w ramach Teatru Telewizji. Głównym punktem przeglądu będzie spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem, Janem Englertem oraz autorką książek o reżyserze, Elżbietą Baniewicz, podczas którego będziemy wspominać twórczość i postać Kazimierza Kutza. Po rozmowie obejrzymy odnowiony cyfrowo film – Nikt nie woła – jedno z najważniejszych dzieł reżysera.

Wolnych od szkoły, młodych i młodych duchem – zapraszamy kinomanów w każdym wieku. Rozwiążemy kilka zagadek wraz z Biurem detektywistycznym Lassego i Mai; cofniemy się kilka stuleci w przeszłość do średniowiecznego miasteczka w Storm. Opowieść o odwadze, do współczesności wrócimy w familijnych opowieściach i filmach dla młodzieży. Ferie zimowe czas zacząć!

W tym roku Walentynki w Iluzjonie – klasyczne. Jeden z najsłynniejszych filmów złotego Hollywood, miłosna epopeja z wielką historią w tle – Przeminęło z wiatrem, dawno nie widziane na dużym ekranie. Film wyświetlimy z taśmy 35 mm. W przerwie między częściami filmu – zapraszamy na kieliszek wina, także widzów Małej Czarnej, na której tego dnia przygotowaliśmy dwie miłosne historie opowiedziane przez Michała Waszyńskiego: melodramat Druga młodość i komedię Co mój mąż robi w nocy.

W lutym najważniejsze wydarzenie w świecie filmu – rozdanie Oscarów. Przypomnimy kandydatów kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, w tym Romę, Zimną wojnę, Płomienie, Winnych, Sny wędrownych ptaków, Ajkę i przedpremierowo – Kafarnaum.Kafarnaum, reż. Nadine Labaki, mat. promocyjny


W cyklu Najlepsze z najlepszych filmów dokumentalnych zeszłorocznego Millennium Docs Against Gravity, w tym miesiącu: Twarze, plaże w reżyserii Agnès Vardy. Znana dokumentalistka, reżyserka filmowa i fotografka, laureatka Oscara za całokształt twórczości i najstarsza osoba nominowana do tej nagrody w wieku 90. lat – właśnie za film Twarze, plaże, buntowniczka tworząca w cieniu swoich sławnych kolegów w latach 60., po dekadach została odkryta na nowo. W cyklu Francuska Nowa Fala Agnès Vardy pokażemy jej najważniejsze filmy z debiutanckiego okresu, w tym słynny – Cléo od piątej do siódmej.

Sidney Poitier. Aktor, reżyser, pisarz, dyplomata, społecznik, a nade wszystko ikona walki o równouprawnienie Afroamerykanów. Jego długa i bogata kariera tak wyznacza, jak dokumentuje rasowe przemiany w społeczeństwie amerykańskim, mierząc się z tematami nierówności, nienawiści oraz wszechobecnych stereotypów. Zaczynał ją w czasach, gdy segregacja rasowa normowała społeczne podziały i przyczynił się do prawnego jej zniesienia. Był pierwszym czarnym aktorem nominowanym do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową (Ucieczka w kajdanach, 1958), którego ostatecznie otrzymał kilka lat później (Lilie wodne, 1963). Z okazji 92. urodzin artysty przypomnimy te i inne jego najważniejsze kreacje.

A z najnowszych nowości w lutym -  także kandydaci do tegorocznego Oscara: przebój światowych ekranów – Green Book i animacja – Marai.Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)

Kup bilet online 


Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar tygodniowy: 8.02-14.02.2019 [pdf] [86 kB]
Repertuar tygodniowy: 15.02-21.02.2019 [pdf] [97 kB]
Repertuar tygodniowy: 22.02-28.02.2019 [pdf] [97,4 kB]
Repertuar tygodniowy: 1.03-7.03.2019 [pdf] [86 kB]