2.03 | Taneczny wieczór retro

12.02.2019

W ostatnią sobotę karnawału zapraszamy na wyjątkowy wieczór. W programie film z Polą Negri „Bestia” w premierowym wydaniu – z muzyką Włodka Pawlika, napisaną specjalnie na seans uroczystego otwarcia zeszłorocznego Święta Niemego Kina. Zaraz potem, wraz z Akademią Tanga Argentyńskiego, zapraszamy na magiczną noc karnawałową. Z pokazem tanga, recitalem Anny Grabowskiej, nauką kroków i tańcem do muzyki, którą przygotuje DJ Polly, z gościnnym udziałem znanego warszawskiego DJ-a retro – Michała Fogga. Będą polskie tanga i fokstroty.

Stroje wieczorowe mile widziane, jeszcze chętniej – stroje retro i stylizacje dawnych gwiazd.
Bo czy ostatnia sobota karnawału to nie najlepsza okazja, by wcielić się w Gretę Garbo, Polę Negri czy Rudolpha Valentino?

Bilety

02.03.2019, godz 19:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe + recital Anny Grabowskiej, impreza taneczna
     

Film

Bestia | The Polish Dancer (Polska, 1917/1921), reż. Aleksander Hertz, 67 min

Tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego Alexisa. Wkrótce zjawia się tu Dmitri…

Najstarszy – i jedyny z polskiego okresu kariery – zachowany film z udziałem Poli Negri. Przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej BESTII zrobił amerykańską THE POLISH DANCER.

 

Bestia, reż. Aleksander Hertz, źródło: Fototeka FINA

 

Artyści

ANNA GRABOWSKA

Wokalistka, dyrygent, trener wokalny. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina), wydziału Wychowania Muzycznego ze specjalnością Prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych. Wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Przez wiele lat współpracowała z Warszawską Operą Kameralną śpiewając w chórze pod kierunkiem Ryszarda Zimaka i Andrzeja Borzyma jr. Ma na swoim koncie wiele koncertów oratoryjnych – m.in. W.A. Mozart, J. Haydn, G. Haendel, J.S. Bach, z muzyką filmową – m.in. E. Morricone (koncert pod dyr. kompozytora) i Z. Preisner (koncerty w Warszawie, Wieliczce i w Atenach) oraz nagrań muzyki filmowej (Z. Preisner, J.A.P. Kaczmarek, W. Lemański). Brała udział w licznych spektaklach operowych na deskach wielu scen, takich jak Opera Kameralna, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Narodowy, Opera Nova w Bydgoszczy.

Jest jedną z założycielek zespołu wokalnego Monday Girls, którego repertuar był z pogranicza jazzu i swingu. Od wielu lat współpracuje z teatrami warszawskimi zajmując się emisją i impostacją głosu oraz przygotowuje warstwę wokalno - muzyczną spektakli (Teatr Nowy – pod dyr. Adama Hanuszkiewicza, Teatr Polski, Teatr Kwadrat, Teatr Lalka, Teatr Studio, Teatr Dramatyczny, Teatr Rampa, Teatr Capitol, i inne teatry impresaryjne). Przygotowuje wokalnie aktorów do nagrań muzyki do filmów i seriali oraz do spektakli muzycznych. Prowadziła chór w liceum francuskim a obecnie zajmuje się wokalnie chórem Endorfina na warszawskiej Saskiej Kępie.

 

DJ POLLY

Paulina Policzkiewicz-Woźniak tańczy tango od 1998 roku. Jest współzałożycielką stowarzyszenia Akademia Tanga Argentyńskiego, gdzie działa na rzecz rozwoju tanga. Stworzyła i prowadziła pierwsze milongi w Warszawie, przez wiele lat inicjowała i uczestniczyła w większości bardziej znaczących wydarzeń tangowych. Tworzyła choreografie na potrzeby teatru i filmu. Od lat organizuje koncerty, warsztaty, festiwale, maratony i pokazy z tancerzami z Argentyny. Obecnie jest tancerką, pedagogiem tańca, organizatorką życia kulturalnego oraz DJ-ką.


MICHAŁ FOGG

Prawnuk jednego z najsłynniejszych polskich śpiewaków, Mieczysława Fogga. Promuje kulturę dwudziestolecia międzywojennego, Organizuje Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro. Prowadzi wydawnictwo reaktywowanej wytwórni płyt Fogg Record. Jako DJ promuje muzykę retro na różnego rodzaju imprezach tanecznych i koncertach.


Sobota 2 marca, godzina 19.00

Bilety – 20 zł

..........................................................................

W 2017 roku, w stulecie premiery, film został odrestaurowany cyfrowo w rozdzielczości 4K przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i – z muzyką Włodka Pawlika – w wielkim stylu powrócił na ekrany. A  już wkrótce pojawi się również na płycie Blu-Ray.

Wydawnictwo Bestia/ The Polish Dancer to nie tylko film, ale także opisana przez nas jego wyjątkowa historia oraz materiały filmowe ukazujące prace filmografów, konserwatorów i restauratorów.  Wydawnictwem  inicjujemy kolekcjonerską se­rię filmów odrestaurowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.  

Partnerem tanecznego wieczoru jest Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentyńskiego.

Stowarzyszenie od 20 lat propaguje tango w Polsce. Jego działalność skupia się na ukazywaniu walorów tanga jako tańca towarzyskiego w pełnym tego słowa znaczeniu. Tango jest sposobem życia – łączy pokolenia – utrwala historię i pozwala ukazać piękną ideę, jaką jest wspólny taniec, słuchanie muzyki, przebywanie razem. Akademia organizuje koncerty, pokazy, promocje filmów i książek o tematyce tangowej, warsztaty oraz specjalne wydarzenia takie jak bale i wieczory tanga.

www.akademiatanga.art.pl

 

 


Galeria