2.03 | Taneczny wieczór retro

12.02.2019

W ostatnią sobotę karnawału zapraszamy na wyjątkowy wieczór. W programie film z Polą Negri „Bestia” w premierowym wydaniu – z muzyką Włodka Pawlika, napisaną specjalnie na seans uroczystego otwarcia zeszłorocznego Święta Niemego Kina. Zaraz potem, wraz z Akademią Tanga Argentyńskiego, zapraszamy na magiczną noc karnawałową. Z pokazem tanga, recitalem Julii Chmielnik, nauką kroków i tańcem do muzyki, którą przygotuje DJ Polly, z gościnnym udziałem znanego warszawskiego DJ-a retro – Michała Fogga. Będą polskie tanga i fokstroty.

Stroje wieczorowe mile widziane, jeszcze chętniej – stroje retro i stylizacje dawnych gwiazd.
Bo czy ostatnia sobota karnawału to nie najlepsza okazja, by wcielić się w Gretę Garbo, Polę Negri czy Rudolpha Valentino?

Bilety

02.03.2019, godz 19:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe + recital Julii Chmielnik, impreza taneczna
     

Film

Bestia | The Polish Dancer (Polska, 1917/1921), reż. Aleksander Hertz, 67 min

Tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego Alexisa. Wkrótce zjawia się tu Dmitri…

Najstarszy – i jedyny z polskiego okresu kariery – zachowany film z udziałem Poli Negri. Przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej BESTII zrobił amerykańską THE POLISH DANCER.

 

Bestia, reż. Aleksander Hertz, źródło: Fototeka FINA

 

Artyści

JULIA CHMIELNIK

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej ze specjalizacją – prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Dyrygenturę studiowała pod kierunkiem prof. Stanisława Krawczyńskiego. W 2005 r. zadebiutowała jako aktorka (główna rola – Sonia Walsk) w polskiej prapremierze broadwayowskiego musicalu „Grają naszą piosenkę” Neila Simona i Marvina Hamlisha w Gliwickim Teatrze Muzycznym. W latach 2010–2013 współpracowała jako wykładowca dykcji i piosenki ze Szkołą Aktorską ROE w Warszawie. Od 2013 r. prowadzi mistrzowskie zajęcia wokalne w Szkole Muzycznej w Warszawie „Czas na Muzykę”. Jest jurorką muzyczną w precastingach do programu telewizyjnego „Must Be the Music. Tylko muzyka". Tworzy oprawę muzyczną spektakli teatralnych i programów telewizyjnych m.in. Sylwester z Polsatem 2014/2015. Przygotowywała wokalnie uczestników w pierwszej, drugiej i trzeciej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Julia także tańczy tango – a podczas zbliżającej się milongi, poza polskimi tangami, wykona utwór swojego taty, Jacka Chmielnika – słynny „Vabank”.

 

DJ POLLY

Paulina Policzkiewicz-Woźniak tańczy tango od 1998 roku. Jest współzałożycielką stowarzyszenia Akademia Tanga Argentyńskiego, gdzie działa na rzecz rozwoju tanga. Stworzyła i prowadziła pierwsze milongi w Warszawie, przez wiele lat inicjowała i uczestniczyła w większości bardziej znaczących wydarzeń tangowych. Tworzyła choreografie na potrzeby teatru i filmu. Od lat organizuje koncerty, warsztaty, festiwale, maratony i pokazy z tancerzami z Argentyny. Obecnie jest tancerką, pedagogiem tańca, organizatorką życia kulturalnego oraz DJ-ką.


MICHAŁ FOGG

Prawnuk jednego z najsłynniejszych polskich śpiewaków, Mieczysława Fogga. Promuje kulturę dwudziestolecia międzywojennego, Organizuje Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro. Prowadzi wydawnictwo reaktywowanej wytwórni płyt Fogg Record. Jako DJ promuje muzykę retro na różnego rodzaju imprezach tanecznych i koncertach.


Sobota 2 marca, godzina 19.00

Bilety – 20 zł

..........................................................................

W 2017 roku, w stulecie premiery, film został odrestaurowany cyfrowo w rozdzielczości 4K przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i – z muzyką Włodka Pawlika – w wielkim stylu powrócił na ekrany. A  już wkrótce pojawi się również na płycie Blu-Ray.

Wydawnictwo Bestia/ The Polish Dancer to nie tylko film, ale także opisana przez nas jego wyjątkowa historia oraz materiały filmowe ukazujące prace filmografów, konserwatorów i restauratorów.  Wydawnictwem  inicjujemy kolekcjonerską se­rię filmów odrestaurowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.  

Partnerem tanecznego wieczoru jest Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentyńskiego.

Stowarzyszenie od 20 lat propaguje tango w Polsce. Jego działalność skupia się na ukazywaniu walorów tanga jako tańca towarzyskiego w pełnym tego słowa znaczeniu. Tango jest sposobem życia – łączy pokolenia – utrwala historię i pozwala ukazać piękną ideę, jaką jest wspólny taniec, słuchanie muzyki, przebywanie razem. Akademia organizuje koncerty, pokazy, promocje filmów i książek o tematyce tangowej, warsztaty oraz specjalne wydarzenia takie jak bale i wieczory tanga.

www.akademiatanga.art.pl

 

 


Galeria