Marzec w Iluzjonie

04.03.2019

Choć wzywa wiosna, pogoda bywa kapryśna – marzec to dobry czas na kino. Iluzjon zaprasza na nowości filmowe z Polski i ze świata, w tym wielkich triumfatorów festiwali, przede wszystkim tegorocznej 91. gali wręczenia Oscarów. Wśród nich oczywiście zwycięski Green Book Petera Farelly'ego – trzy statuetki za najlepszy film, scenariusz oryginalny i dla aktora drugoplanowego oraz rewelacyjna Faworyta Yorgosa Lanthimosa, która przyniosła statuetkę dla najlepszej aktorki, Olivii Colman. Pokażemy też głośny już antywestern Jacques'a Audiarda Bracia Sisters (Srebrny Lew na MFF w Wenecji) oraz mistrzowsko opowiedzianą przez Asghara Farhadiego dramatyczną historię rodzinną z miłością i kryminałem w tle Wszyscy wiedzą, na planie której spotyka się zawodowo jedna z najpiękniejszych par współczesnego kina – Penélope Cruz i Javier Bardem. Nie zabraknie też polskiej premiery – najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego Ułaskawienie z udziałem Grażyny Błęckiej-Kolskiej i Jana Jankowskiego to przejmująca i niezwykle osobiście opowiedziana podróż przez zniszczony kraj rodziców pragnących znaleźć bezpieczne miejsce spoczynku dla syna, AK-owca zabitego tuż po wojnie przez służbę bezpieczeństwa. Za wspaniałą kreację matki, Grażyna Błęcka-Kolska odebrała nagrodę na ostatnim FPFF w Gdyni.


Faworyta, reż. Yorgos Lanthimos, mat. promocyjny

Krzystof Kieślowski – reżyser i scenarzysta, jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich filmowców, swoją artystyczną karierę rozpoczynał jako dokumentalista. Właśnie w tych najwcześniejszych jego filmach widać jak buduje się niezwykła wrażliwość i skupienie Kieślowskiego na człowieku, wynikające z pracy z prawdziwym człowiekiem i jego losem. Dawna studentka Kieślowskiego, Maria Zmarz-Kaczanowicz, twierdziła, że jego największym talentem było wyciąganie tajemnic z innych. Niektórzy znawcy Kieślowskiego uważają, że właśnie ta cecha w połączeniu z jego humanistycznym poczuciem odpowiedzialności za „żywego” bohatera sprawiła, że w latach 80. nieodwołalnie odszedł on od formy dokumentalnej na rzecz fabuły. W marcu przypada rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, a my przypomnimy właśnie tę wczesną, mniej znaną z wielkiego ekranu, a znakomitą twórczość reżysera.

Marzec to nie tylko Dzień Kobiet, to miesiąc kobiet w kinie Iluzjon. Zapraszamy na gorący wybuch kobiecości – seksbomby, amantki, kokietki, wampy, heroiny, kobiety silne i niezależne, czasem wręcz niebezpieczne. W cyklu Najjaśniejsze gwiazdy złotego Hollywood  przypomnimy najwspanialsze role i aktorki tego okresu. W Sekcji Dokument: Niezwykłe kobiety będą dominowały kobiety niepokorne: rewolucjonistki, buntowniczki, prowokatorki, aktywistki, ikony. Przedstawimy portrety kobiet, które tym co robią i czym żyją, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość: piosenkarki, tekściarki i modelki. Grace Jones, angielska projektantka mody Vivienne Westwood, naczelna buntowniczka branży muzycznej: M.I.A., a także Hissy Hilal – poetka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i legenda muzyki Patti Smith – to nasze marcowe bohaterki. W ramach cyklu Samotny twardziel – Steve McQueen zapraszamy na przegląd najsłynniejszych kinowych hitów z udziałem tego amerykańskiego aktora. 

A 8 Marca – Dzień Kobiet świętujemy w kinie Iluzjon nie tylko kobiecym programem, ale i biletami w specjalnych cenach dla wszystkich pań.

25 marca 2019 roku odbędzie się 21. ceremonia ogłoszenia laureata Orłów – Polskiej Nagrody Filmowej. Filmy nominowane do tej nagrody prezentowaliśmy w styczniu.  Przegląd twórczości zwycięzcy zaplanowaliśmy od 22 marca. W tej chwili jego nazwisko owiane jest wciąż tajemnicą, zatem by poznać bohatera przeglądu i nagrody – prosimy śledzić aktualności na naszej stronie www.

Animacja lalkowa to żywioł materii wprawianej w ruch ręką animatora. Wciąż mało znamy kulisy tej fascynującej sztuki. Przegląd animacji lalkowych Kino lalek w FINA towarzyszy wystawie dedykowanej teatrowi i filmowi lalkowemu, która 18 marca zagości w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. W kinie Iluzjon na początek przeglądu – zeszłoroczna rewelacja – Wyspa psów Wesa Andersona ze wstępem autorek lalek do tego filmu.


Wyspa psów, reż. Wes Anderson, mat. promocyjny

 


Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)

Kup bilet online 

Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar tygodniowy: 8.03-14.03.2019 [pdf] [86 kB]
Repertuar tygodniowy: 15.03-21.03.2019 [pdf] [480 kB]
Repertuar tygodniowy: 22.03-28.03.2019 [pdf] [99,3 kB]
Repertuar tygodniowy: 29.03-4.04.2019 [pdf] [97 kB]