Wyjątkowo zimny maj – Dokument muzyczny

„Wyjątkowo zimny maj…” – śpiewał Maanam w 1991 roku. W Iluzjonie cofniemy się jednak w czasie jeszcze bardziej i przypomnimy jedne z najsłynniejszych i najbardziej emocjonujących dokumentów muzycznych lat 60. i 80. Te obrazy na trwałe zapisały się na kartach muzycznej i filmowej historii, będąc świadectwem ówczesnych czasów i trendów. Ekscytują i inspirują, przyciągając uwagę zarówno najbardziej zagorzałych fanów muzyki, jak i wielbicieli dobrego kina.

Punktem wyjścia majowego przeglądu będzie pokaz wybitnych „Muzykantów” Kazimierza Karabasza z 1960 roku – tytułu nagrodzonego na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Wenecji. Przeniesiemy się na próbę orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy i dzięki wnikliwej obserwacji autora zyskamy niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się fascynującemu procesowi twórczemu; staniemy się uczestnikami podróży przez świat muzycznych niuansów, w którym nawet najdelikatniejsze tony i drgnienia zyskują wyjątkowe znaczenie i składają się w wybitne dzieło orkiestrowe.

W „Czuję się świetnie” Waldemara Szarka wrócimy do klimatu gorącego lata 83. roku i wraz z Maanamem, jedną z najpopularniejszych polskich grup rockowych, udamy się w tournée po kraju. Opowieści charyzmatycznej Kory i lidera zespołu, Marka Jackowskiego przeplatają się z najciekawszymi obrazami trasy koncertowej – bójką na widowni podczas jednego z koncertów, warszawską konferencją prasową czy lekcją języka polskiego, na której analizowane są teksty artystki.

Z kamerą zajrzymy także za kulisy łódzkiego festiwalu Rockowisko’81. Maanam, TSA, Deuter, Brygada Kryzys, Republika, Krzak – czyli „Koncert” Michała Tarkowskiego, to dokumentalny zapis występów scenicznych i żywiołowych reakcji publiczności w teledyskowej formie.


„Fala” Piotra Łazarkiewicza to z kolei pełnometrażowy, uzupełniony o fragmenty wycięte przez cenzurę, zapis przebiegu legendarnego festiwalu w Jarocinie z 1985 roku. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu zbuntowaną młodzież reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych.
projekcje w ramach cyklu

24.05.2019, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
    
25.05.2019, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
    
31.05.2019, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Czuję się świetnie
Muzykanci
Informacje techniczne taśma 35 mm