Alfabet Retrokina: I jak import

Mieliśmy w przedwojennej Polsce spektakularne filmowe eksporty. Pola Negri stała się najsławniejszą aktorką kina niemego w Hollywood, a Ryszard Bolesławski reżyserował
m.in. pierwszy kolorowy film z Marleną Dietrich. Proces działał także w odwrotną stronę. Urzeczona czarem Eugeniusza Bodo egzotyczna piękność Reri, została przez niego zaangażowana do głównej roli w filmie sensacyjnym „Czarna perła”. Żydowskiego pochodzenia producent Józef Green zbudował od podstaw polsko-amerykańskie przedsiębiorstwo zaopatrujące w filmy jidysz oba te kraje. Formuła na olbrzymi sukces jego produkcji była prosta – polskie, urocze miasteczka w plenerach i amerykańscy aktorzy w obsadach. Tym sposobem do kraju nad Wisłą zawitała w filmach „Judeł gra na skrzypcach” i „Mateczka” Molly Picon, która otrzymała za występ rekordowe, jak na przedwojenne warunki, honorarium aktorskie, a w dodatku w dolarach! Józef Rosen, właściciel „Rex-Filmu” w swojej przebojowej komedii „Co mój mąż robi w nocy” postawił zaś na amerykański duet tancerzy Hymie Jacobsona i Miriam Kressin.

Zapraszamy na „importowe” wydanie Retrokino!

 Filmy będą wyświetlane w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


projekcje w ramach cyklu

18.05.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
    
19.05.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
Informacje dodatkowe prelekcja Grzegorza Rogowskiego
    
25.05.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
    
25.05.2019, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
    
26.05.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm, napisy polskie