Niezła historia | niepodległościowy cykl filmowy

Sztandar wolności będzie jednym z trzech prezentowanych w listopadzie w kinie Iluzjon filmów o tematyce niepodległościowej. W programie cyklu pt. „Niezła historia” znajdą się także Szaleńcy – niemy film fabularny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz film dokumentalny Polonia Restituta 1918–1920. Wszystkie trzy tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu „Nitrofilm”.   

Szaleńcy (1928), reż. Leonard Buczkowski, niemy film fabularny, współczesna muzyka: Stephen Horne, 135’, DCP

„Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii” – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów Polskich (1914–1920). Film wpisuje się w nurt kina patriotycznego. To pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki wojskowej. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.

Polonia Restituta 1918–1920 (1928), niemy film dokumentalny, współczesna muzyka: Semi-Invented Trio, 72’, DCP

Filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Film został zrealizowany w związku z obchodami jubileuszu 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a uroczysta prapremiera w Operze Warszawskiej zgromadziła najwyższych dostojników państwa polskiego. Dzieło miało duże znaczenie propagandowe – ukazywało wysiłek narodu polskiego walczącego o odrodzenie swojego państwa, gdy pamięć o uwiecznionych wydarzeniach była ciągle żywa w społeczeństwie. W tym niemym filmie dokumentalnym wykorzystano oryginalne materiały z lat 1917–1920 oraz rekonstrukcje z lat późniejszych. Film przedstawiał sylwetki wybitnych postaci tamtego okresu. To pierwszy film wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Szczegółowy program pokazów w ramach cyklu:

11.11, g. 18.00, „Polonia Restituta 1918–1920”

12.11, g. 17.30, „Szaleńcy”

13.11, g. 20.00, „Sztandar wolności”, repremiera

16.11, g. 18.00, „Sztandar wolności”

17.11, g. 20.00, „Szaleńcy”

18.11, g. 18.00, „Polonia Restituta 1918–1920” 

Od 19 listopada filmy Polonia Restituta i Szaleńcy będzie można oglądać także online w serwisie Ninateka (ninateka.pl).  

Nitrofilm ǀ o projekcie – w epoce kina niemego taśmy filmowe produkowane były z łatwopalnej nitrocelulozy. Nazywano je potocznie taśmami „nitro”. Z tego powodu w kinach często zdarzały się… pożary – zacięcie się taśmy w projektorze wystarczyło, aby taśma zapaliła się pod wpływem ciepła żarówki projektora. Ze względów bezpieczeństwa taśmy nitro zaczęto masowo kopiować na niepalne nośniki, aż w połowie lat 50. zostały one całkowicie zastąpione bezpiecznymi taśmami „aceto”. Kopiowanie taśm wiązało się ze znaczną utratą jakości. Ponadto eksploatowane przez wiele lat taśmy aceto niszczyły się w trakcie pokazów, przez co znane dotychczas kopie filmów są często w bardzo złym stanie. W ramach projektu „Nitrofilm. Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” FINA sięga do najstarszych generacji kopii filmowych zapisanych na taśmach nitro. Projekt dotyczy tym samym najstarszego i najcenniejszego zbioru w archiwach FINA. Znajdują się w nich obecnie 162 polskie przedwojenne filmy fabularne. Rocznie digitalizowanych jest 10 wybranych tytułów, zaś jeden z nich poddany rekonstrukcji cyfrowej ma swoją uroczystą repremierę. Do tej pory odrestaurowano 27 filmów, m.in. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (reż. Eugen Illés, Niemcy 1918), „Pan Tadeusz” (reż. Ryszard Ordyński, Polska 1928), „Halka” (reż. Konstanty Meglicki, Polska 1929). Do końca 2020 roku liczba zdigitalizowanych w ramach projektu filmów wyniesie 105 tytułów. Więcej o projekcie: http://www.nitrofilm.pl/    

Kino Iluzjon – kino znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), położone w sercu Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica, którego znakiem rozpoznawczym jest fioletowy neon. Iluzjon proponuje niepowtarzalny i ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. Iluzjon należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. Iluzjon cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.  Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl  

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Kontakt dla mediów:

e-mail: dorota.zajdel@fina.gov.pl     

M. +48 723 510 077

T. 22 380 49 75

 

Filmy poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

   

 

 


projekcje w ramach cyklu

11.11.2019, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP. Film po rekonstrukcji cyfrowej
    
12.11.2019, godz 17:30
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP. Film po rekonstrukcji cyfrowej
    
16.11.2019, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP. Film po rekonstrukcji cyfrowej
    
17.11.2019, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP. Film po rekonstrukcji cyfrowej
    
18.11.2019, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP. Film po rekonstrukcji cyfrowej