Studio Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” powstało w 1956 roku jako Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie (wcześniejsze Studio Filmów Kukiełkowych „Filmu Polskiego” w Łodzi).
Nazwa „Se-Ma-For” została przyjęta w 1961 roku (chociaż niektóre źródła podają rok 1960). W ramach 60. (lub 61.) rocznicy nadania nazwy Studiu oraz wzmocnienia tegorocznej celebracji jubileuszowej edycji festiwalu Młodzi i Film, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) przygotowała kompilację trzynastu animacji z kolekcji Studia „Se-Ma-For”, które zostały zdigitalizowane i odrestaurowane cyfrowo przez zespół specjalistów FINA. Większość filmów z programu zaprezentujemy w kinie Iluzjon repremierowo.
Krótkie formy, różnorodne i intensywne w przekazie, podkreślają wartość życia i relacji z ludźmi. Wszystkie są zaskakująco aktualne: futurystyczne wizje, żartobliwe metafory, filmy nawiązujące do codziennych czynności i zdarzeń lub głębiej analizujące wybory i życiowe rozterki. W programie znalazły się obrazy artystów różnych pokoleń i środowisk, począwszy od realizatora pierwszego lalkowego filmu animowanego Zenona Wasilewskiego, przez twórców polskiej szkoły animacji Daniela Szczechury, Edwarda Sturlisa, Zofię Wdówkównę-Ołdak, po nagrodzonego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego czy, kojarzonego z późniejszymi filmami fabularnymi, Andrzeja Kondratiuka.
Filmy reprezentują różne techniki – przeważają filmy lalkowe i rysunkowe, ale zobaczymy również wycinanki i rozbudowane kombinacje formalne. Różni twórcy, różne dekady, odmienne formy i tematy, jednak ten sam mistrzowski poziom zapewniający ważne miejsce w historii polskiej animacji oraz światowej kinematografii.