Przegląd filmów na podstawie prozy Stanisława Lema w KINIE ILUZJON
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, futurologa, eseisty, prozaika a przede wszystkim jednego z najbardziej inspirujących myślicieli dekady, zapraszamy do Kina Iluzjon. W ramach obchodów Roku Stanisława Lema związanych z urodzinami, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny przygotowała wrześniowy przegląd wybranych filmów na podstawie prozy Lema. Oprócz kilku propozycji fabularnych, w programie znalazły się także animacje.
17 września zapraszamy Państwa na specjalny pokaz animacji opartych na prozie Stanisława Lema.
Blok animacji będzie poprzedzony prelekcją Eweliny Leszczyńskiej.
Pokaz siedmiu krótkometrażowych filmów animowanych z lat 1961–2016 opartych o prozę i scenariusze Stanisława Lema. Zestaw krótkometrażowych animacji to ciekawa alternatywa dla fabularnych adaptacji. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w dziedzinie animacji jest wyobraźnia twórcy. Dzięki rozmaitym technikom animacyjnym, może on wykreować niesamowite, fantastyczne światy. Na przestrzeni sześćdziesięciu lat reżyserzy i animatorzy powołali do istnienia także swoje wyobrażenia światów z Lema.
Wycieczka w kosmos (1961) - reż. Krzysztof Dębowski.
Animacja krótkometrażowa na podstawie scenariusza Stanisława Lema, (11min).
OPIS: Animowany film opowiadający o wyprawie w kosmos, zilustrowany muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
Pułapka (1962) - reż. Krzysztof Dębowski.
Animacja krótkometrażowa na podstawie podstawie oryginalnego scenariusza, (10min).
OPIS: Akcja filmu rozgrywa się w kosmicznej scenerii. Bohater ląduje na nieznanej planecie. Film został zilustrowany muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
Maszyna Trurla (1975) – reż. Jerzy Zitzman.
Animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Cyberiada, (8min).
OPIS: Dwa bystre roboty, Klapaucjusz i Trurl, konstruują najgłupszą maszynę rozumną w historii wszechświata. Jest ona również bardzo uparta. Przyjaciele będą musieli stoczyć z cybernetycznym ucieleśnieniem głupoty emocjonującą walkę.
Powrót (2008) - reż. Anna Błaszczyk (Polska- Niemcy).
Animacja krótkometrażowa na podstawie opowieści Powrót z gwiazd, (8min).
OPIS: Historia kanciastego Astronauty, który po latach spędzonych w kosmosie, powraca na "ziemię". Wiele rzeczy bezpowrotnie zmieniło swój kształt. A jednak nie wszystko! Trochę przewrotnie o tym co się nie zmienia w czasie i przestrzeni.
Maska (2010) – reż. Stephen Quay, Timothy Quay (Polska).
Animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule, (23min).
OPIS: Opowieść o rodzącej się świadomości władzy, kobiecości i siły. Nową postacią zamieszkującą rozpięty pomiędzy snem a koszmarem, oniryczny świat Braci Quay jest księżna Duenna, która staje w obliczu rodzącego się wśród poddanych buntu. Krótka fabuła staje się dla twórców okazją do podjęcia wielu dygresji i wycieczek w bliskie im artystycznie rejony. Niezwykle urzekającej plastycznie wizji dopełnia sugestywna muzyka Krzysztofa Pendereckiego.
Golem (2012) – reż. Patrick Mccue, Tobias Wiesner (Niemcy, Irlandia).
Animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania Golem XIV ze zbioru Wielkość urojona, (8min).
OPIS: Film jest animowanym wykładem o miejscu ludzkości w procesie ewolucji a także o przyszłości ludzkości w kontekście intelektualnym i emocjonalnym.
Doradcy króla Hydropsa (2016) – reż. Natalia Brożyńska (Polska).
Adaptacja opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Bajki robotów, (20min).
OPIS: Krótka historia króla Akwacji Hydropsa oraz jego doradców, którzy otrzymali od władcy zadanie stworzenia następcy tronu. Rywalizacja i intrygi, dotyczące cech jakie miał mieć zaszczepione królewicz, doprowadziły do wszczepienia matrycy "zamiłowania" do rzeczy małych. Tak zrodziła się obsesja zmniejszania się.
