Retroteka # 4

W grudniu w ramach Retroteki przeniesiemy się do przedwojennego Zakopanego.

Już 4 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy na zimowy koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego, który tym razem w muzyczną podróż zaprosił Combo Salonove oraz solistów – Urszulę Zubek i Piotra Zabrodzkiego.
 
Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmów Adama Krzeptowskiego – górala, który w latach 20. prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny. Krzeptowski w niezwykły sposób potrafił oddać w swoich pracach piękno Tatr, a w latach 30. zaczął kręcić filmy początkowo krótkometrażowe dokumenty, a potem także pełnometrażowe fabuły.
 
PROGRAM:

19:00 ZIMOWY KONCERT POD DYREKCJĄ JANA EMILA MŁYNARSKIEGO

20:30 POKAZ FILMÓW ADAMA KRZEPTOWSKIEGO

Największym jego sukcesem był film Biały ślad z 1932 roku - film ten reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu w Wenecji, gdzie odbyła się jego prapremiera.

Mimo iż fabuła filmu jest przeciętna, międzynarodową publiczność zachwyciły zapierające dech w piersiach plenery tatrzańskie. W późniejszych latach sceny plenerowe z Białego śladu były wykorzystywane w innych filmach, których akcja toczyła się w górach: Drugiej młodości i Sportowcu mimo woli

Gratką dla entuzjastów przedwojennego kina będzie film Wiosna narciarzy z 1934 roku.

To krótkometrażowy, ukazujący szaleństwo sportów zimowych felieton filmowy, który szturmem zdobył publiczność i prasę zbierając entuzjastyczne recenzje. Oczarowana krytyka przyznała, że ma tylko jedną wadę: szkoda, że jest taki krótki. Dziś jest to film zupełnie zapomniany, po II wojnie światowej nie odbył się ani jeden jego pokaz. Film "Wiosna narciarzy" został odrestaurowany cyfrowo przez FINA i w marcu 2020 odbył się jego pierwszy od blisko 80 lat publiczny pokaz. Niestety dalszą jego dystrybucję przerwała pandemia. Dla większości widzów będzie to więc pierwsza okazja do obejrzenia tego niezwykłego, kipiącego energią filmu. 

Pokazowi filmów towarzyszyć będzie koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego.


projekcje w ramach cyklu

04.12.2021, godz 19:00
Sala Stolica
Wiosna narciarzy
Biały ślad