Retroteka #11

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na otwarcie nowego sezonu Retroteki 24 września 2022 roku o godz. 19.00.

Podczas koncertu Kobiety Drugiego Korpusu usłyszymy utwory niewykonywane na żywo od wielu dekad. Uzupełnią one pierwszą część wieczoru, podczas której zaprezentujemy odrestaurowany cyfrowo przez FINA film Michała Waszyńskiego z 1946 roku z muzyką Henryka Warsa Wielka Droga. To historia wyjścia Polaków z ZSRR i wędrówki przez Bliski Wschód aż pod Monte Cassino. Wielką drogę pokonali wówczas także najwspanialsi polscy przedwojenni artyści, a wśród nich kobiety, które wieczorowe suknie zamieniły na wojskowy mundur. W hołdzie m.in. Zofii Terne, Renacie Bogdańskiej czy Władzie Majewskiej wystąpią wyjątkowe solistki Anna Rusowicz, Katarzyna Dąbrowska i Asia Nawojska. Słowo komentarza oraz kierownictwo muzyczne wieczoru zapewni Jan Młynarski, który poprowadzi salonowy kwartet jazzowy wraz z Piotrem Manią, Jarosławem Bothurem i Piotrem Domagalskim.

PROGRAM

19:00
Wielka Droga

reż. Michał Waszyński, Polska, Włochy, 1946, 96 min

20:30
Koncert Kobiety Drugiego Korpusu


Wystąpią:

  • Anna Rusowicz, Katarzyna Dąbrowska, Joanna Nawojska – śpiew
  • Jan Młynarski – przygotowanie i prowadzenie koncertu, śpiew, perkusja
  • Piotr Mania – pianino
  • Jarosław Bothur – saksofony
  • Piotr Domagalski – kontrabas

 

Wielka droga

reż. Michał Waszyński, Polska,Włochy, 1946, 87 min

Film przedstawia losy pary narzeczonych rozłączonych wojną: od oblężenia Lwowa w 1939 roku do formowania Armii Andersa w ZSRS poprzez tułaczkę w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż po kampanię włoską. Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne zdjęcia dokumentalne, m. in. z bitwy o Monte Cassino, w której bohater filmu – Adam zostaje ranny.

Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji Sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany. Ponieważ zawierał liczne autentyczne zapisy realizowane przez czołówkę filmową, ukazujące życie II Korpusu na całej trasie jego przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych, z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele, nie był traktowany jako film, lecz jako dokumentalne materiały filmowe i udostępniane były tylko jego fragmenty. Obok Jadwigi Andrzejewskiej i Albina Ossowskiego w jednej z głównych ról wystąpiła ówczesna narzeczona generała Andersa - Renata Bogdańska. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział samego gen. Władysława Andersa.

Pierwsze pokazy całości, choć dostępne jedynie dla środowisk studenckich, odbyły się w latach 1988– 1989 w Katowicach i we Wrocławiu. W kwietniu 1991 roku film został wyemitowany przez telewizję i był to pierwszy raz, kiedy został on w Polsce zaprezentowany szerokiej publiczności. Dopiero wtedy, po 45 latach od premiery, Wielka Droga zaistniała w świadomości widzów w kraju.

Przygotowana przez Filmotekę Narodową premiera odrestaurowanego filmu Wielka Droga jest kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia polskiej kulturze i pamięci zbiorowej dokonań polskich twórców – tym razem scenicznych i teatralnych. Jest aktem oddania należnego miejsca w polskiej kulturze artystom wojennym, a później emigracyjnym, którzy będąc również żołnierzami, dzielili z żołnierzami II Korpusu tułaczy los i niewygody warunków frontowych, a jednocześnie swoim talentem i tworzonym pięknem podtrzymywali ducha narodowego i wiarę w powrót do wolnej ojczyzny – której wielu z nich nigdy nie doczekało.

Wędrówka Wielkiej Drogi do publiczności w Polsce była długa. Dziś dzięki pracy Filmoteki Narodowej- Instytutu Audiowizualnego mamy możliwość obcowania z wyjątkowym zabytkiem polskiej kinematografii. Podążając za bohaterami filmowymi, możemy symbolicznie przejść wraz z Armią Andersa szlak Wielkiej Drogi.


Ania Rusowicz

Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Znana przede wszystkim fanom muzyki retro. Jej twórczość nawiązuje do kolorowych lat 60- i 70-tych. Laureatka czterech Fryderyków. Jej twórczość charakteryzuje lekkość i pogoda ducha, a przede wszystkim – wysoki poziom artystyczny, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Wydała cztery albumy studyjne: Mój Big-Bit (2011), który otrzymał miano Złotej Płyty,  Genesis (2013), Retronarodzenie (2016) i ostatni Przebudzenie (2019), opowiadający o wycieczce do Nowego Orleanu, ezoterycznych zainteresowaniach i trosce o ekologię.

Katarzyna Dąbrowska

Aktorka i wokalistka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, od 2007 roku związana z  warszawskim Teatrem Współczesnym. Laureatka wielu konkursów piosenki, między innymi Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej czy Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Ma na swoim koncie kilka ról filmowych (Sprawiedliwy, Niewinne, Po prostu przyjaźń, Król życia). Za rolę w filmie Sprawiedliwy nagrodzona na koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Telewizyjnej widowni znana z seriali Na dobre i na złe, Belfer oraz Behawiorysta. Jako wokalistka współpracowała z różnymi grupami muzycznymi z pogranicza jazzu, bluesa oraz piosenki literackiej, między innymi z zespołem Warsaw Tango Group, z którym w 2017 roku wydała album Warszawskie tango elektryczne. Śpiewała w wielu przedstawieniach muzycznych m.in. To idzie młodość w Teatrze Współczesnym w Warszawie, Szpilmania w Teatrze Ateneum, Wszędzie jest wyspa Tu w Teatrze Polonia oraz w spektaklach Teatru Telewizji Paradiso i Warszawa 1939. Koncertuje także z własnymi projektami muzycznymi. Głosem pracuje również w dubbingu oraz jako lektorka audiobooków. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W 2019 roku nagrodzona Wielkim Splendorem za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych. 

Asia Nawojska

Wokalistka, pianistka, aranżerka, autorka tekstów. Pomysłodawczyni i reżyserka koncertu Lema Pamięci organizowanego w ramach Roku Lema. Laureatka ogólnopolskich festiwali, m.in. I miejsca na 53. Studenckim Festiwalu Piosenki. Meandruje pomiędzy muzyką klasyczną, alternatywą, a indie popem i folkiem, samozwańczo nazywająca swoją muzykę częścią eclectic soundu. W 2018 roku wystartowała z debiutancką, samodzielnie wydaną EP Kwiaty do domu nagrywając na niej autorski materiał. Na scenie pojawia się solowo wraz z ukochanym pianinem, lub w trio obok wiolonczeli i  skrzypiec. Śpiewała w duecie z Ralphem Kamińskim oraz trio z Renatą Przemyk. Oprócz wystąpień z  własnym repertuarem, na scenie pojawia się również projektowo z różnymi formacjami m.in. z Jazz Bandem Młynarski-Masecki.

Piotr Mania

Pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Fryderyka za najlepszy debiut jazzowy 2010 roku za płytę Pearl. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Tomkiem Szymusiem, Grażyną Łobaszewską, Katarzyną Stankiewicz, Mietkiem Szcześniakiem, Sławkiem Uniatowskim, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Filharmonią Opolską. Grał na scenie z takimi sławami jak Michael Bolton czy Sting. Uczestniczył w nagraniu ok 30-stu albumów, w roku chopinowskim zaaranżował na współcześnie pieśni Fryderyka Chopina i był kierownikiem muzycznym koncertu Experyment Chopin, spektaklu muzycznego Być Marilyn oraz musicalu Hair wystawianego w Zurychu. Skomponował muzykę do wierszy sopockiej poetki Teresy Ferenc, uczestniczył w nagraniach muzyki Zbigniewa Preisnera do filmu Strange gardens. Koncertował między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Korei, Anglii i Belgi.

Jarosław Bothur

Saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca tej uczelni. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska 2012. Współpracował z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi (Janusz Muniak, Zbigniew Wegehaupt, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Marcin Masecki, Wojciech Niedziela, Łukasz Żyta, Krzysztof Dziedzic) oraz popowymi (Kayah, Jimek). Jest członkiem polskiej edycji orkiestry światowej sławy kompozytorki Marii Schneider. Jest również saksofonistą zespołu Jazz Band Młynarski Masecki. Nagrał dwanaście albumów studyjnych, z czego trzy jako lider. Od kilku lat figuruje w ankiecie JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w  kategorii saksofon tenorowy.

Piotr Domagalski

Kontrabasista i gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtwórca tria jazzowego Levity, z którym nagrał albumy: Levity, Chopin Shuffle oraz Afternoon Delights. Współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Leipzig Bach Festival Orchestra, Basią Stępniak-Wilk, Stanem Borysem, zespołem Trzy Dni Później i Piotrem Polkiem. Współtworzy sekstet jazzowy Profesjonalizm.


24 WRZEŚNIA 2022 | GODZ. 19:00

Transmisja koncertu na żywo na ninateka.pl


projekcje w ramach cyklu

24.09.2022, godz 19:00
Sala Stolica
Wielka droga
Muzyka Koncert | Kobiety Drugiego Korpusu