11. Święto Niemego Kina

11. festiwal filmów niemych z muzyką na żywo otworzy nieśmiertelne dzieło F. W. Murnaua Wschód słońca, pierwszy film reżysera zrealizowany w USA, nagrodzony Oscarem za wybitne osiągnięcie artystyczne, a także za zdjęcia i dla najlepszej aktorki – Janet Gaynor. Oprawę muzyczną tego obrazu, uznawanego za najlepszy film epoki niemej, zapewni osiemnastoosobowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Alfred Hitchcock. W programie znalazły się cztery zrekonstruowane przez The British Film Institute filmy Mistrza z lat 1926-1929: Na ringu – uznany za jeden z najlepszych niemych filmów brytyjskich, zrealizowany na podstawie jedynego scenariusza autorstwa Hitchcocka melodramat, ukazujący historię miłosnego trójkąta; Żona farmera – jedna z niewielu w twórczości reżysera komedia; Lokator – inspirowany niemieckim ekspresjonizmem thriller, w którym zarysowały się już cechy stylu reżysera i wreszcie Szantaż (znany także jako Męka milczenia) – film przełomu dźwiękowego (równolegle powstały i były dystrybuowane dwie wersje filmu: niema oraz z wgranymi partiami dialogowymi i elementami muzyki), w którym zagrała jedna z ulubionych aktorek Hitchcocka ery niemej – urodzona w Tarnowie – Anny Ondra. Cztery tak różne filmy Hitchcocka dały asumpt do tego, by zaprezentować je w czterech skrajnie różnych odsłonach muzycznych: od klasycznego tapera – włoskiego pianisty Antonia Coppoli grającego do Szantażu, poprzez folkowy zespół Propaganda East Collective ilustrujący Żonę farmera i jazzowy skład Film Jazz Project z wybitnym amerykańskim trębaczem Michaelem „Patchesem” Stewartem – Na ringu, po rockowe brzmienia zespołu The Washing Machine, które usłyszymy w Lokatorze.

Wspomniana hitchcockowska aktorka - Anny Ondra (Anna Ondráková) rozpoczynała karierę w Czechosłowacji na początku lat dwudziestych XX w., z czasem stając się jedną z najpopularniejszych w tym kraju gwiazd srebrnego ekranu. Dzięki współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie i Narodowym Archiwum Filmowym w Pradze zobaczymy Ondrę w horrorze z 1921 roku - Przybysz z ciemności - jednym z najbardziej interesujących czeskich filmów swoich czasów, wyróżniającym się sprawnym montażem, wykorzystaniem flashbacków i oryginalnymi mrocznymi zdjęciami. Film ten zaprezentujemy w nowej zrekonstruowanej wersji, powracającej do obrazu z lat 20. XX wieku. Istniejące dotychczas kopie zostały bowiem wyprodukowane po 1950 roku z negatywu, w którym zamieniono kolejność rolek, a wynikające z tego faktu nieścisłości fabularne tłumaczono założeniami scenariusza, mającymi potęgować tajemniczość filmu. Przybyszowi z ciemności akompaniować będzie czeskiego trio Neuvěřitelno (Andrea Rottin, Jan Procházka, Tomáš Majtán).

Narodowe Archiwum Filmowe w Pradze oraz Czeskie Centrum w Warszawie są także partnerem pokazu pełnometrażowego debiutu słynnego czeskiego reżysera Gustava Machatýego (późniejszego twórcy Eroticonu) - Sonaty Kreutzerowskiej – ekranizacji kontrowersyjnej noweli Lwa Tołstoja, której druk został zakazany w Czechosłowacji. Muzykę do filmu wykona performer Martin Janiček, wspierany przez amerykańską skrzypaczkę Bethany Lacktorin.

Ponadto w ciągu czterech dni filmowego święta zobaczymy wczesne burleski Chaplina, duńskie scince-fiction - Misja na Marsa, zilustrowane elektroniczną muzyką duetu Mathplanete oraz odnaleziony po latach film Henryka Szaro Zew morza, którego akcja po raz pierwszy w polskim kinie dzieje się na morzu, a wątek miłosny splata się z mrożącą krew w żyłach kryminalną intrygą. W filmie wystąpiła plejada polskich gwiazd tamtego okresu: Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney oraz dziesięcioletni Tadeusz Fijewski (po raz pierwszy na ekranie). Zrekonstruowaną przez Filmotekę Narodową wersję Zewu morza, której re-premiera odbyła się w 2013 roku, muzycznie zilustruje  Orkiestra Kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Na specjalne życzenie widzów powtórzymy zeszłoroczną projekcję filmu zrekonstruowanego przez Filmmuseum München – Natan mędrzec. Tym razem muzykę wykona na żywo zespół KROKE. Film ten, mimo doskonałej kreacji Wernera Kraussa w roli tytułowej oraz niezwykłego kunsztu realizacyjnego, przejawiającego się w rozmachu inscenizacyjnym i skomplikowanej, wielowątkowej narracji, okazał się dziełem na tyle kontrowersyjnym, że w okresie premiery (1922 rok) jego projekcje były w wielu miejscach zakazane, m.in. w Monachium, gdzie film został zrealizowany oraz w Warszawie. Teraz, po blisko stu latach od powstania, film bez przeszkód możemy zaprezentować warszawskiej publiczności.

Projekcje uzupełnią pokazy przedwojennych reklam oraz kronik PAT.

Seansom filmowym towarzyszą warsztaty dla dzieci oraz seria wykładów na temat początków kina. Podczas warsztatów „Czary. Mary. Kino.” dzieci będą miały okazję zrealizować film poklatkowy rodem z produkcji Georgesa Mélièsa, który wyświetlimy później na dużym ekranie.

Miłośnicy niemego kina będą mieli okazję posłuchać opowieści na temat poetyki obrazu w filmach Murnaua - wykład „Opowiadać cieniem - F.W. Murnau i jego operatorzy” wygłosi dr Katarzyna Taras. O brytyjskim okresie twórczości Hitchcocka opowie redaktor naczelny miesięcznika KINO – Andrzej Kołodyński, a o rekonstrukcji filmu Zew morza – filmograf Filmoteki Narodowej – Michał Pieńkowski.

Zapraszamy więc w niezwykłą podróż w czasie do okresu, gdy kino nie znało technologii 3D, nie znało komputerowych efektów specjalnych, nie znało koloru.., ba! nie znało nawet dźwięku!

PROJEKCJE:

      sala STOLICA 

10.04 – czwartek

19.30   Wschód słońca
Muzyka: Orkiestra Kameralna im. Karola Namysłowskiego pod batutą  Rafała Rozmusa

11.04 – piątek

18.00   Żona farmera
Muzyka: Propabanda

21.00   Szantaż (Męka milczenia)
Muzyka: Antonio Coppola

23.00   Przybysz z ciemności
Muzyka: Neuvěřitelno

12.04 – sobota

17.00   Natan Mędrzec
Muzyka: KROKE

20.00   Zew morza
Muzyka: Orkiestra kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego

23.00   Misja na Marsa
Muzyka: Mathplanete

13.04 – niedziela

16.30   Sonata Kreutzerowska
Muzyka: Martin Janiček oraz Bethany Lankorin

18.30   Lokator
Muzyka: Washing Machine

21.00   Na ringu
Muzyka: Film Jazz Project feat. Michael "Patches" Stewart


      sala MAŁA CZARNA

12.04 - sobota

11.30  Czary. Mary. Kino
Warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci

14.30   Charlie na ślizgawce / Charlie na kuracji
  Muzyka: Magdalena Tajchma i Paweł Zalewski

13.04 – niedziela

13.30   „Zew morza” – rekonstrukcja
 Prelekcja Michała Pieńkowkiego

14.30    Opowiadać cieniem - F.W. Murnau i jego operatorzy
  wykład dr Katarzyny Taras

15.30   Alfred Hitchcock – nie tylko thriller
  wykład red. naczelnego miesięcznika KINO - Andrzeja Kołodyńskiego

Projekcje uzupełnią pokazy przedwojennych reklam oraz kronik  PAT.Rezerwacje:

Kasa kina – 22 462 72 60;
iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Ceny biletów:

Normalny – 25 zł

Ulgowy – 20 zł

Warsztaty dla dzieci – 14 zł (liczba miejsc ograniczona)

Wykłady – 10 zł, natomiast z biletem na dowolny seans 11. ŚNK wstęp wolny po wcześniejszym odbiorze bezpłatnej wejściówki w kasie kina (liczba miejsc ograniczona)


KONTAKT DLA MEDIÓW:

Marlena Gabryszewska, Kierownik Działu Programowego – mgabryszewska@fn.org.pl tel. 22 845 50 74 wew. 028 lub: 692 769 264

Paulina Świątek, Specjalista ds. promocji i marketingu – pswiatek@fn.org.pl tel. 22 845 50 74 wew. 027

 

Organizator:

Filmoteka Narodowa

Partnerzy i patroni:

 


projekcje w ramach cyklu

10.04.2014, godz 19:30
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Orkiestra Kameralna im. Karola Namysłowskiego pod batutą Rafała Rozmusa
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
11.04.2014, godz 18:00
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Propabanda East Collective
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
11.04.2014, godz 21:00
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Antonio Coppola
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
11.04.2014, godz 23:00
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Neuvěřitelno
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
12.04.2014, godz 11:30
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe Warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci
    
12.04.2014, godz 17:00
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: KROKE
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
12.04.2014, godz 20:00
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Orkiestra kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
12.04.2014, godz 23:00
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Mathplanete
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
13.04.2014, godz 13:30
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe Prelekcja Michała Pieńkowskiego
    
13.04.2014, godz 14:30
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe wykład dr Katarzyny Taras
    
13.04.2014, godz 15:30
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe wykład red. naczelnego miesięcznika KINO - Andrzeja Kołodyńskiego
    
13.04.2014, godz 16:30
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Martin Janiček oraz Bethany Lankorin
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
13.04.2014, godz 18:30
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: The Washing Machine
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT
    
13.04.2014, godz 21:00
Sala Stolica
Muzyka na żywo zagra: Film Jazz Project feat. Michael 'Patches' Stewart
Kronika pokaz uzupełnią przedwojenne reklamy oraz kroniki PAT