Kino mistrzów: Stanley Kubrick

26-31 maja 2014 r.
W związku z obchodzoną w tym roku 15. rocznicą śmierci Mistrza, a także prezentowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawą poświęconą Stanleyowi Kubrickowi (maj-wrzesień 2014 r.) Filmoteka Narodowa zaprasza na przegląd wybranych filmów Stanleya Kubricka w warszawskim kinie Iluzjon. W trakcie tygodniowego przeglądu (26-31 maja) wyświetlimy 6, naszym zdaniem najbardziej znaczących, dzieł Mistrza: „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Lśnienie” „Lolita”, „Full Metal Jacket” i „Barry Lyndon”. Cyfrowo odnowione kopie zostaną specjalnie na pokazy w Iluzjonie sprowadzone z Londynu.

Retrospektywie w kinie Iluzjon towarzyszyła będzie multimedialna wystawa dotycząca twórczości Kubricka nawiązująca do wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawę STANLEY KUBRICK - we współpracy ze spadkobiercami artysty - przygotowało 10 lat temu Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu. Do tej pory zobaczyło ją już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Melbourne, aktualnie prezentowana jest w Sao Paulo. Kraków będzie jedynym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym można będzie obejrzeć tę ekspozycję. Wystawa obejmuje około 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Wiele archiwalnych materiałów pokazywanych będzie po raz pierwszy. Wśród obiektów prezentowanych na wystawie znajdą się między innymi: scenariusze, szkice produkcyjne, dokumenty, kostiumy, rekwizyty, używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery oraz prace fotograficzne reżysera dla czasopisma "Look" z pierwszych lat jego kariery.


Amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta i producent, urodził się 26 lipca 1928 r. w Nowym Jorku, zmarł 7 marca 1999 r. w Harpenden w Wielkiej Brytanii.

Jako 17-latek został fotografem w magazynie „Look”, jednocześnie studiując w Columbia University. W 1950 roku zrealizował film dokumentalny „Day of the Fight” („Dzień walki”), a następnie cztery filmy fabularne: „Fear and Desie” („Strach i pożądanie”,1953), „Killer’s Kiss” („Pocałunek mordercy”, 1955, nagroda za reżyserię na festiwalu w Locarno), „The Kipling” („Zabójstwo”, 1956) i „Path of Glory” („Ścieżki chwały”, 1957). Filmy te spotkały się z przychylną oceną krytyki, mówiącej o obiecującym reżyserze, chociaż nie odniosły sukcesów kasowych. W 1960 roku powstał „Spartakus”, który odniósł wielki sukces komercyjny i otrzymał cztery Oscary, chociaż Kubrick nie był ze swego dzieła zadowolony.

W 1961 roku reżyser zamieszkał w Anglii. Jego zdaniem tylko Europa mogła mu zapewnić swobodę twórczą. Pierwszym filmem zrealizowanym w Wielkiej Brytanii była „Lolita” (1962), odważna adaptacja powieści Nabokova (nominacja do Złotego Lwa w Wenecji oraz do Złotego Globu za reżyserię). W 1964 r. powstała zjadliwa satyra wojenna, „Dr Strangelove”, która otrzymała między innymi cztery nominacje do Oscara i nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu.

Jedynego Oscara Stanley Kubrick otrzymał za efekty specjalne do zrealizowanego w 1968 roku filmu „2001: Odyseja kosmiczna”. Kolejny film – „Mechaniczna pomarańcza” (1971) wywołał skandal ze względu na śmiałość obyczajową, ukazanie przemocy i anarchii. Film trafił przede wszystkim do młodzieży, rozumiejącej bunt wobec rzeczywistości, jaki chciał zobrazować reżyser (który otrzymał nominację do Oscara za reżyserię, zaś film następne trzy). Cztery Oscary, nagrodę BAFTA i nominację do Cézara otrzymał znakomity kostiumowy „Barry Lyndon” (1975). Po pięciu latach, w 1980 roku, powstało „Lśnienie” – adaptacja powieści Stephena Kinga ze świetną rolą Jacka Nicholsona, następnie w 1987 r. „Full Metal Jacket” – o wojnie w Wietnamie, za który Kubrick otrzymał nagrodę im. Luchino Viscontiego i dopiero po wielu latach, w 1999 roku „Oczy szeroko zamknięte” – ostatni film reżysera, który otrzymał nagrodę Filmcritica „Bastone Bianco” w Wenecji, nagrodę krytyków francuskich oraz nominację do Césara.

W 1997 roku Stanley Kubrick otrzymał Honorowego Złotego Lwa w Wenecji za całokształt twórczości oraz specjalną nagrodę za dokonania życia od Directors Guild of America. W 1999 r. otrzymał nagrodę BAFTA a w 2000 r. nagrodę specjalną BAFTA Academy Fellowship.

Stanley Kubrick nie zrealizował oszałamiającej ilości filmów, ale każdy z nich był zauważany, każdy reprezentował inny gatunek, swoiście interpretowany przez twórcę, każdy prowokował dyskusje. Reżyser był znany ze swojej perfekcyjności – jedno ujęcie powtarzał w nieskończoność, do uzyskania zamierzonego efektu – dopracowania wizualnej strony filmu i wysmakowanej kompozycji kadrów. Był twórcą niedocenianym, zwłaszcza we własnym kraju, ale jego wkład w historię filmu i dokonania w postaci niezwykłych dzieł są niepodważalne.


projekcje w ramach cyklu

26.05.2014, godz 19:30
Sala Stolica
    
27.05.2014, godz 19:30
Sala Stolica
    
28.05.2014, godz 20:00
Sala Stolica
    
29.05.2014, godz 19:15
Sala Stolica
    
30.05.2014, godz 20:00
Sala Stolica
    
31.05.2014, godz 20:00
Sala Stolica