Artyści na barykadach - 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Filmoteka Narodowa przygotowała cykl wydarzeń pod hasłem Artyści filmowi na barykadach, poświęcony ludziom filmu, którzy w trakcie Powstania dzielnie stawiali czoło okupantowi. Wielu z nich, tak jak np. Zdzisław Maklakiewicz, Tadeusz Fijewski czy Helena Grossówna,  stanęło do walki z bronią w ręku, inni wykorzystując swój talent wokalny i aktorski podnosili na duchu walczących na barykadach żołnierzy (Mieczysław Fogg, Mira Zimińska). W Powstaniu, zginęli artyści tacy jak: Józef Orwid, Ina Benita i Franciszek Brodniewicz. Pamiętać także należy o filmowych operatorach, którzy z narażeniem życia rejestrowali przebieg walk i których praca po dziś dzień stanowi najlepsze świadectwo tamtych dni.


1 sierpnia w Iluzjonie rozpocznie się przegląd filmów o tematyce powstańczej. W programie znajdą się takie tytuły jak: oparty na prozie Mirona Białoszewskiego - „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Marii Zmarz – Koczanowicz, filmy Ewy i Czesława Petelskich: „Urodziny młodego warszawiaka” oraz „Kamienne niebo”, a także nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film Andrzeja Wajdy – „Kanał”.


2 sierpnia o godzinie 19.45 zapraszamy na seans filmu opartego na wspomnieniach Władysława Szpilmana - „Robinson warszawski” - dzieło Jerzego Zarzyckiego o niezwykle skomplikowanych i dramatycznych losach, do którego pierwotny scenariusz napisali: Czesław Miłosz i Jerzy Andrzejewski. Kiedy okazało się, że komisja kwalifikująca scenariusze uznała, iż tekst ten nie posiada „odpowiedniej wagi ideologicznej” i musi zostać przerobiony, Miłosz wycofał swoje nazwisko z czołówki. Dzieło Zarzyckiego poddawane było jeszcze wielokrotnym zmianom, stając się z biegiem czasu karykaturą pierwotnego projektu. Finalnie film ten pojawił się na ekranach kin w dwóch wersjach jako: „Robinson warszawski”, a następnie jako „Miasto nieujarzmione” – obraz znacznie bardziej upolityczniony i patetyczny. W Iluzjonie będziemy mieli okazję zobaczyć „Robinsona warszawskiego” w wersji już po licznych poprawkach, ale jeszcze w znacznym stopniu zbliżoną do założeń zawartych w pierwszej wersji filmu Zarzyckiego. 

Przed projekcją, o godzinie 19.00, w rotundzie kina rozpocznie się wernisaż multimedialnej wystawy „Artyści na barykadach”. Gościem wieczoru będzie Stanisław Janicki, który przybliży publiczności kina Iluzjon losy poszczególnych artystów filmowych w momencie wybuchu Powstania. Wśród bohaterów wystawy znajdą się aktorzy - powstańcy tacy jak: żołnierz Armii Krajowej, łączniczka w Powstaniu Warszawskim - Irena Kwiatkowska ps. „Katarzyna”, wspomniana już Helena Grossówna, ps. „Bystra” – służąca podczas Powstania w stopniu porucznika i dowodząca oddziałem kobiecym sformowanym w ramach batalionu „Sokół”, czy też Andrzej Łapicki, który jako debiutujący podczas wojny artysta występował w podziemnych przedstawieniach teatralnych, był także aktorem Teatru Żołnierskiego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Wystawę będzie można oglądać w Iluzjonie do końca sierpnia.


26 sierpnia o godzinie 20.00, Marcin Masecki – wielokrotnie nagradzany pianista i kompozytor poruszający się w kręgach muzyki jazzowej, klasycznej i eksperymentalnej (laureat m. in. pierwszej nagrody i złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie), wykona na żywo ilustrację muzyczną do specjalnie przygotowanych na tę okazję - fragmentów kronik z Powstania Warszawskiego zrealizowanych 70. lat temu przez polskich filmowców. Kilkudziesięciominutowy film ukazywać będzie Powstanie Warszawskie z perspektywy cywilnej Warszawy – kobiet, mężczyzn i dzieci angażujących się w organizację Powstania. Nasi widzowie będą mieli także możliwość ujrzenia jak wyglądało życie codzienne: społeczne i kulturalne w okupowanej Warszawie, a także prześledzenia zmieniającego się krajobrazu Stolicy w kolejnych dniach powstańczych walk.


 

Cykl Artyści na barykadach potrwa od 1 do 29 sierpnia.

 

 

Współfinansowanie:

 

Patroni medialni:

 

 


projekcje w ramach cyklu

01.08.2014, godz 17:45
Sala Stolica
    
02.08.2014, godz 17:30
Sala Stolica
    
02.08.2014, godz 19:45
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Przed projekcją, o godzinie 19.00, wernisaż multimedialnej wystawy „Artyści na barykadach”.
    
03.08.2014, godz 18:00
Sala Stolica
    
06.08.2014, godz 18:00
Sala Stolica
    
07.08.2014, godz 20:30
Sala Stolica
    
09.08.2014, godz 18:00
Sala Stolica
    
19.08.2014, godz 17:45
Sala Stolica
    
23.08.2014, godz 15:30
Sala Stolica
    
26.08.2014, godz 20:00
Sala Stolica
Muzyka seans z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Maseckiego
Informacje dodatkowe seans poprzedzony prelekcją Tadeusza Kondrackiego
    
29.08.2014, godz 18:00
Sala Stolica