Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe – marzec 2018

Jaką historię może nam opowiedzieć ciało? Co wyrażamy poprzez ruch i sposób zaistnienia w przestrzeni? Co jest czynnikiem leczącym w wyrażaniu siebie poprzez własne ciało?

Tomer Heymann w filmie „Mr. Gaga” przedstawia biografię i twórczość legendarnego izraelskiego choreografa i tancerza Ohada Naharina. Narrację buduje przede wszystkim osobista historia artysty, przeplatana licznymi fragmentami spektakli i pokazów, ukazująca drogę poszukiwań i doświadczeń Naharina.

Aktywne i swobodne korzystanie z własnego ciała, odnajdywanie nieskrępowanej przyjemności płynącej z ruchu zbliżyło głównego bohatera filmu do sztuki i różnych form tańca. Efektem doświadczeń artysty, jego poszukiwań i zmagań z ograniczeniami było  stworzenie własnej grupy tanecznej oraz opracowanie autorskiej formy tańca – „gaga”, polegającej na nieskrępowanym wyrażaniu emocji poprzez ruch. W filmie mierzymy się z różnymi obliczami Naharina, jego pasją i bezkompromisowym dążeniem do perfekcji. Ukazuje się on oczom widzów jako mentor, bezustannie powtarzający uczniom, by uważnie wsłuchiwali się w swoje ciało i codziennie przekraczali jego ograniczenia, jednocześnie wymagający doskonałości i jednomyślności za wszelką cenę. Porusza to kwestię niełatwej relacji, która zawiązuje się między artystą a jego dziełem, choreografem a tancerzem, by w końcu wspólnie i z wzajemnym zaufaniem, tworzyć nową jakość.

Dyskusję po filmie poprowadzi filmoznawca i filozof Kuba Mikurda, a gościem specjalnym będzie psychoterapeuta psychoanalityczny Tomasz Tuszewski.


projekcje w ramach cyklu

11.03.2018, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe po seansie rozmowa