Alfabet Retrokina: C jak ,,cenzura”

W listopadowej odsłonie cyklu zrealizowana w 1934 roku „Córka Generała Pankratowa” o zakazanej miłości z wielką historią w tle (fabułę oparto na autentycznej historii zamachu na generał-gubernatora Gieorgija Skałona, który miał miejsce w Warszawie w 1906 roku).


Seanse odbywają się o godz. 16:00.
04.11 | 25.11 | CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA, reż. Mieczysław Znamierowski, Polska 1934, 76 minut


Główna bohaterka, Aniuta, jest córką rosyjskiego generała, bezlitośnie walczącego z rewolucjonistami. Dziewczyna początkowo nie zgadza się z hasłami buntowników, ale płynąca w jej żyłach ,,polska krew’’ i miłość do przystojnego rewolucjonisty zmieniają jej nastawienie. W roli tytułowej wystąpiła jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Nora Ney. Mimo wielkiej gwiazdy w obsadzie, a nawet zaangażowaniu Juliana Tuwima (napisał piosenkę, którą Aniuta miała zaśpiewać z ekranu), film nie trafił szybko do kin. Wzbudził protesty ludzi pamiętających sfilmowane wydarzenia, również cenzura nie była dla niego łaskawa. Ostatecznie – po wycięciu wszystkich kontrowersyjnych wątków i zmianie tytułu (pierwotnie był to właśnie Zamach na Skałłona) – został dopuszczony do dystrybucji.


W zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego znajdują się dwie kopie filmu. W latach 2011-2013 wszystkie materiały filmowe poddano konserwacji i digitalizacji. Cztery lata później odnaleziono oryginalną listę dialogową. Pozwoliło to zestawić ze sobą obie kopie filmu i przywrócić jego oryginalną wersję, dystrybuowaną przed wojną w polskich kinach. Film miał swoją repremierę w czerwcu 2018 roku.

Filmy będą wyświetlane w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 


projekcje w ramach cyklu

04.11.2018, godz 16:00
Sala Mała Czarna
    
25.11.2018, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe prelekcja Grzegorza Rogowskiego