Austeria

Czołówka

Tytuł oryg.:
Austeria
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1982
Reżyseria:
Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz:
Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz, Julian Stryjkowski
Kierownik produkcji:
Urszula Orczykowska, Zygmunt Wójcik
Scenografia:
Jerzy Skrzepiński
Kostiumy:
Marian Stańczak, Agnieszka Domaniecka
Montaż:
Wiesława Otocka
Muzyka:
Leopold Kozłowski
Operator:
Zygmunt Samosiuk
Obsada:
Franciszek Pieczka, Wojciech Pszoniak, Szymon Szurmiej, Wojciech Standełło, Jan Szurmiej, Ewa Domańska, Liliana Głąbczyńska, Gołda Tencer, Marek Wilk, Zofia Bajuk, Seweryn Dalecki, Mirosława Lombardo
Czas trwania:
102 min.

Opis filmu

Galicja, lato 1914 roku. W prowadzonej przez starego Taga tytułowej karczmie pierwszej wojennej nocy krzyżują się drogi wielu ludzi, głównie żydowskich uciekinierów z miasta, od zasymilowanej burżuazji po chasydów. Ci ostatni, pogrążeni w religijnych rytuałach i tańcu, nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Świadomy nadciągającej katastrofy jest za to Tag, filozof, religijny, ale i sceptyczny nieco Żyd, który często wadzi się z Bogiem – teraz przeczuwa, że cena za bycie narodem wybranym będzie wysoka.

Arcydzieło polskiego kina, zdobywca Złotych Lwów 9. FPFF. Znakomita adaptacja powieści Juliana Stryjkowskiego zrealizowana przy udziale autora. Opowieść o żydowskiej Atlantydzie snuta z pozycji świadka Holokaustu, z wizyjnymi zdjęcia Zygmunta Samosiuka, znakomitą kreacją Franciszka Pieczki i symboliczną, finałową scena krwawej kąpieli jako zapowiedzią nadciągającej Zagłady.

Oceń film
Galeria


Plakat