Wolne miasto

Czołówka

Tytuł oryg.:
Wolne miasto
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1958
Premiera:
1958/09/01
Reżyseria:
Stanisław Różewicz
Scenariusz:
Jan Józef Szczepański
Kierownik produkcji:
Włodzimierz Śliwiński
Scenografia:
Wojciech Krysztofiak
Kostiumy:
Marian Kołodziej
Montaż:
Czesław Raniszewski
Muzyka:
Andrzej Dobrowolski
Operator:
Władysław Forbert
Obsada:
Jan Machulski, Piotr Fronczewski, Bronisław Dardziński, Stanisław Jasiukiewicz, Hanna Zembrzuska, Bronisław Dardziński
Czas trwania:
96 min.

Opis filmu

Nad ranem 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczyna ostrzał Westerplatte i II wojnę światową. Pracownicy Poczty Polskiej w Gdańsku chwytają za broń. Do walki z wojskami wroga przystępują wszyscy pocztowcy: zarówno będący tuż przed emeryturą listonosz Rajca, jak i młoda telegrafistka Irena. Wszyscy oni niezachwianie wierzą, że wkrótce nadejdzie odsiecz. Stopniowo kończy się amunicja, przybywa rannych, a nieprzyjaciel naciera z coraz większą siłą.

Wojenny film Stanisława Różewicza, odwołując się do zdjęć archiwalnych, przedstawia przebieg bohaterskiej obrony Poczty Gdańskiej w dniu wybuchu II wojny światowej. Twórcy filmu jako pierwsi w polskim kinie poruszyli temat września 1939 roku i zrobili to, pokazując nie najsłynniejsze batalie kampanii wrześniowej, lecz epizod wówczas jeszcze mało znany.

To jeden z najwybitniejszych filmów nurtu polskiej szkoły filmowej, którym reżyser potwierdził swój styl, opierający się na drobiazgowej i wyciszonej narracji oraz próbie zbliżenia się do tajemnicy czasu, o którym opowiada. Pod względem gatunkowym obraz ten otwierał w polskiej kinematografii nowy rozdział, będąc pierwszym „reinscenizowanym dokumentem wojennym”.

Oceń film
Galeria


Plakat