Niebezpieczny romans

Czołówka

Tytuł oryg.:
Niebezpieczny romans
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1930
Premiera:
1930/10/18
Reżyseria:
Michał Waszyński
Scenariusz:
Anatol Stern
Producent:
Józef Szpak
Kierownik produkcji:
Józef Rosen
Scenografia:
Stefan Norris
Muzyka:
Adam Szpak
Operator:
Jan Theyer
Obsada:
Kazimierz Krukowski, Eugeniusz Bodo, Bogusław Samborski, Adolf Dymsza, Betty Amann, Zula Pogorzelska, Helena Stępowska, Józef Orski
Czas trwania:
81 min.

Opis filmu

Hieronim Śpiewankiewicz jest naczelnym kasjerem jednego z warszawskich banków. Zakochuje się we właścicielce pobliskiego sklepu i wchodzi z nią w namiętny romans. Przypadkowo odkrywa w jej sklepie podkop wiodący wprost do banku, a ona sama okazuje się być wplątana w ciemne sprawy warszawskiego półświatka. Mężczyzna postanawia więc wykorzystać zbieg okoliczności i ukraść z banku sporą sumę pieniędzy, która pomoże im uciec wspólnie z miasta i rozpocząć nowe życie. Nie jest to jednak takie łatwe.

Znakomity przedwojenny film sensacyjny. W roli uwodzicielskiej i przewrotnej panny sklepowej wystąpiła Betty Amann, gwiazda kina niemieckiego, znana m.in. z filmu „Asfalt”, jednego z arcydzieł ekspresjonizmu. Jej przybycie do Warszawy w 1930 roku wywołało prawdziwą sensację. Warto także zwrócić uwagę na piękne warszawskie plenery, które pozwalają poczuć choćby namiastkę przedwojennej atmosfery miasta. „Niebezpieczny romans” jest także filmem dla polskiej kinematografii przełomowym – był pierwszym polskim obrazem, w którym dźwięk utrwalono synchronicznie na płycie podczas zdjęć.

Oceń film
Galeria